Tabela rozmiarow damskich ubrania

Tabela rozmiarów damskich. Jak czytać rozmiarówkę?

Zapewne każdej pani chociaż raz zdarzyło się nieprawidłowo dobrać rozmiar ubrania w sklepie, ponieważ go nie przymierzyła. To dlatego, że kierujemy się rozmiarem, który najczęściej nosimy. Niestety każdy sklep może mieć własną rozmiarówkę, stąd nietrudno o pomyłkę. Co więc zrobić, aby przestać kupować źle dobrane ubrania? Jak dopasować rozmiar ubrań podczas zakupów online?

Jak czytać damską rozmiarówkę?

Cyfry, liczby, litery – na ubraniach można spotkać się z różnymi rozmiarówkami. Najczęściej spotykane są brytyjska, europejska i amerykańska. W Polsce najczęściej można spotkać się z oznaczeniami literowymi XS, S, M, L i XL. Te odpowiednio oznaczają rozmiary 34-44. Natomiast rozmiarów ki brytyjskie i amerykańskie są w postaci cyfr. W UK 6-16, a w US 2-12. Jednak, jak już pewnie zauważyłaś, rozmiar rozmiarowi nierówny, a panie o tym samym wzroście mogą nosić zupełnie inne ubrania. Mogą one wypadać inaczej ze względu na to, w jakim kraju są produkowane. Dlatego jeśli kupujesz stacjonarnie, najlepiej jest po prostu przymierzyć wybraną rzecz, aby uniknąć nietrafionego zakupu.

Jak dobrać dobry rozmiar ubrania, kupując online?

W sklepach z odzieżą damską online częściej niż stacjonarnie oprócz standardowego oznaczenia rozmiaru znajdziemy dokładniejszą rozpiskę. Ta uwzględnia najczęściej długość ubrania, obwód w klatce piersiowej, czy szerokość bioder. To bardzo pomocne, ponieważ dzięki temu szybciej dobierzemy pasujący rozmiar. Wystarczy wziąć miarę krawiecką i zmierzyć siebie lub ubranie, które dobrze na nas leży, a następnie porównać to z tabelą rozmiarów. Sklepy z odzieżą damskie online takie jak  Liya najczęściej stosują standardową w Polsce rozmiarówkę, a więc S-L lub oznaczenia europejskie. Czasami można spotkać się też z rozbudowaną tabelą rozmiarów, która jeszcze bardziej ułatwia wybór odzieży.

Oversize czy źle dobrane ubranie?

Od kilku dobrych lat panuje moda na ubrania oversize, szczególnie wśród młodzieży. Są to ubrania za duże o luźnym kroju, najczęściej t-shirty lub bluzy damskie, które mają dać poczucie komfortu. Warto jednak zaznaczyć, że kupienie spodni czy bluzki oversize nie polega jedynie na wybraniu ubrania o 2 rozmiary większego. Taka odzież będzie na nas po prostu za duża. W przypadku spodni czy spódnicy nie będzie to wyglądało dobrze, ubranie będzie z nas spadać i będzie nam niewygodnie. Ubrania oversize, mimo że mają być celowo za duże, nadal muszą być dobrane do naszych rozmiarów. Warto też pamiętać, że nie wszystkie fasony np. spodni czy sukienek będą wyglądały dobrze. Niektóre z nich muszą być po prostu dopasowane.

Materiał partnera