Szelki męskie

Szelki męskie. Jak i do czego nosić?

Szelki męskie niegdyś były noszone powszechnie, dużo częściej niż obecnie najpopularniejsze paski – nosili je panowie niezależnie od swojego statusu czy pozycji społecznej. Dziś szelki kojarzone są przede wszystkim ze stylem amerykańskich maklerów giełdowych i bankierów, choć powoli widać coraz większe zainteresowanie nimi w codziennej modzie. Jak nosić szelki, w jakich sytuacjach się one sprawdza? Tego dowiemy się z poniższego poradnika.

Do jakiej stylizacji nadają się szelki?

Szelki są równie wszechstronne co powszechnie stosowane paski – możemy je założyć zarówno do eleganckiego garnituru, czy smokingu, jak i bardziej casualowej stylizacji, w której chodzimy do szkoły, do pracy bądź na imprezy. Cały sekret tkwi w odpowiednim dobraniu szelek, bowiem nie każdy model równie dobrze spisze się w każdej sytuacji. Szeroki wybór szelek znajdziemy w ofercie sklepu Promesso.

Kolorystyka i styl

Szelki są dużo bardziej widoczne niż pasek, toteż powinniśmy odpowiedzialnie podejść do kwestii wyboru danego modelu do konkretnej stylizacji. Generalnie do garnituru, który zakładamy na wyjątkowe okazje najlepsze będą szelki o jednolitym kolorze. Do luźniejszej, bardziej casualowej stylizacji możemy wybrać szelki o dowolnym wyglądzie – oferta jest bardzo szeroka, najpopularniejsze egzemplarze zdobione są ornamentami z pasków i kropek, możemy również znaleźć bardziej finezyjne wzory. Warto pamiętać przy tym o zachowaniu kontrastu z resztą ubioru, szczególnie z koszulą – dobrze, jeśli szelki odcinają się od tła, przykładowo do ciemnej koszuli najlepiej będą pasować jasne szelki.

Guziki czy „żabki”?

Szelki mogą mieć zapięcia w formie guziki bądź tzw. żabek – wybór jest bardzo istotny. Guziki generalnie są bardziej uniwersalne, sprawdzą się zarówno w bardziej eleganckich, jak i codziennych stylizacjach. Żabki są mniej wyjściowe i raczej nie powinno ich wybierać się do garnituru, za to są dużo łatwiejsze w używaniu

Szelki a pasek

Dość powszechnym błędem jestem noszenie szelek do pary z paskiem. Pamiętajmy, że takie połączenie jest z jednej strony bardzo niepraktyczne, z drugiej – po prostu nieeleganckie, szczególnie w przypadku wyjściowych stylizacji. Jeśli decydujemy się nosić spodnie z szelkami, warto usunąć z nich szlufki na pasek.

Dla kogo szelki?

Szelki mogą być z powodzeniem stosowane w niemal każdej męskiej kreacji – idealnie sprawdzą się w połączeniu z koszulą i marynarką, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć je również do zwykłej koszulki. Nad ich wyborem powinni zastanowić się panowie z lekką nadwagą, ponieważ mogą one pomóc do pewnego stopnia ukryć defekty figury.

Materiał partnera