Softshell, czyli materiał na każdą pogodę

Softshell to jeden z najpopularniejszych materiałów outdoorowych w ostatnich latach. Składa się z dwóch warstw i posiada pewne właściwości, dzięki którym świetnie nadaje się, na przykład na wyjścia w góry. Materiał ten chroni przed wiatrem, jednocześnie przepuszcza powietrze i pozwala skórze oddychać. Czym jeszcze charakteryzuje się materiał softshell i w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdza?

Właściwości tkaniny softshell

Softshell to tkanina, która składa się z dwóch warstw. Warstwa zewnętrzna posiada właściwości wiatroodporne lub wiatroszczelne o dużej elastyczności, natomiast warstwa wewnętrzna jest wykonana z miękkiej fleecowej ociepliny, która zapewnia komfort termiczny. Spodnie i kurtki softshell cechuje także bardzo dobra oddychalność, zdolność do odprowadzania pary wodnej. Nawet podczas bardzo intensywnej aktywności fizycznej nie trzeba się obawiać nadmiernej ilości potu.

Nosząc softshell, można także cieszyć się pełną swobodą ruchów. Dzięki wszystkim tym właściwościom, ubrania softshell łączą w sobie dwie warstwy klasycznego ubioru outdoorowego: warstwę wierzchnią – kurtkę hardshell i ocieplającą – polar.

Jakie zalety ma materiał softshell?

Największą zaletą materiału softshell jest fakt, że stanowi bardzo dobrą barierę dla przeszywającego wiatru. Te właściwości można docenić nie tylko na górskim szczycie, ale także podczas jesiennego spaceru po polach.

Jak mówi ekspert z firmy znakującej odzież firmy znakującej odzież BI – ARTSoftshell to również tkanina przyjemna w dotyku i rozciągliwa, dzięki czemu nie ogranicza ruchów nawet w najmniejszym stopniu. Nosząc softshell, można wręcz zapomnieć o tym, że ma się ją na sobie. Materiał ten jest łatwy w obróbce, więc może służyć do wykonywania wielu różnych typów odzieży. Co istotne, softshell jest wytrzymały i odporny na zabrudzenia.

Jak i kiedy nosić softshell?

Softshell to materiał, który nadaje się na różne pory roku. Kluczowe jest więc dopasowanie grubości fleecowej ociepliny. W kurtkach przeznaczonych na wiosnę czy jesień warstwa ta jest dość gruba, a w letnich wersjach jest lżejsza. Im większa gramatura tkaniny, tym cieplejszy i cięższy będzie materiał.

Tkanina softshell świetnie sprawdza się również zimą, jednak wówczas warto wesprzeć ją dodatkową warstwą ocieplającą. Pod odzież z softshellu powinno się włożyć jedynie ubrania o dobrej oddychalności, aby softshell mógł zachować swoje właściwości do odprowadzania potu. Najlepiej jest więc skorzystać z bielizny termoaktywnej. Przez większą część szlaku spodnie i kurtka z tkaniny softshell powinny stanowić ostatnią warstwę zewnętrzną.

Materiał partnera