sneakersy buty sportowe historia

Sneakersy kiedyś i dziś. Krótka historia

Sneakersy – synonim komfortu, wygody, bycia cool. Obecne w świecie od wielu dekad, w XXI wieku zyskują na uznaniu i są dziś traktowane nie tylko jako obuwie sportowe, ale jako buty na co dzień. Sprawdzają się obecnie nie tylko przy bieganiu czy załatwianiu codziennych obowiązków „na mieście”, ale również w pracy. Na czym polega fenomen sneakersów i jak to się w ogóle zaczęło?

Skąd wzięła się nazwa?

Na początek, warto przyjrzeć się nazwie butów. Pochodzi ona od angielskiego słowa „sneak”, które oznacza ‘skradać się’. Nie jest to przypadkowe, bo sneakersy, za sprawą gumowej podeszwy, faktycznie pozwalają na niemal bezszelestne poruszanie się.

Pierwsze modele butów sportowych

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że buty na gumowej podeszwie, które dziś kojarzą się głównie z obuwiem sportowym i właśnie ze sneakersami, miały swoje początku już… w XIX stuleciu. Różniły się od współczesnych modeli nie tylko estetyką, ale i przeznaczeniem. Takie buty noszono na przykład na plażę oraz wykorzystywano je do wykonywania ćwiczeń fizycznych na zewnątrz.

W tym kontekście triumfy święciła wówczas firma Keds, specjalizująca się w wytwarzaniu obuwia sportowego. Masowa produkcja butów przypominających współczesne tenisówki ruszyła w 1917 roku. Mniej więcej w tym samym czasie (1909) do głosu doszła także kultowa marka Marquisa Converse’a, która zasłynęła początkowo butami do koszykówki.

Rozkwit kultowych butów

Lata dwudzieste XX wieku przyniosły sneakersom największą sławę w dotychczasowej historii. To właśnie wtedy powstały kultowe produkty braci Adolfa i Rudolfa Dasslerów – pierwszy z nich stworzył markę Adidas, a drugi firmę Puma.

Był to czas, gdy sneakersy po raz pierwszy wyszły z hal sportowych i stadionów, przenosząc się na ulicę. Sportowe modele promowali ówcześni celebryci, gwiazdy kina i muzycy.

W latach 50. młodzież oszalała na punkcie sneakersów i każdy chciał je mieć. Kolejne dziesięciolecia przyniosły zresztą także nowe marki, znane miłośnikom butów po dziś dzień – New Balance, Nike, Asics.

Oldschool, który kochają również współcześni klienci  

– Sneakersy to buty, które cieszą się dziś niezwykłą popularnością i nie wychodzą z mody – w tym sensie są więc ponadczasowe. Z jednej strony nawiązują do swoich kilkudziesięcioletnich „przodków”, a z drugiej strony występują często w nowoczesnych odsłonach

– wyjaśnia przedstawiciel handlowy firmy ara Shoes AG.

Producenci nie boją się eksperymentować z kolorami, wzornictwem i zastosowanymi technologiami, co nieraz prowadzi do zaskakujących rozwiązań.

Za co klienci kochają sneakersy legero? Przede wszystkim za wygodę, jaką zapewniają. To dzięki temu idealnie sprawdzają się na co dzień. Najbardziej uniwersalne modele w białym odcieniu cieszą się szczególną popularnością, bo pasują do większości codziennych ubrań i dodatków.

Materiał partnera