Sekret dobrze dobranych męskich okularów przeciwsłonecznych – sprawdź, czy to wiesz!

Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu – nigdy w historii nie było nam tak łatwo kupować i sprzedawać. To tyczy się przede wszystkim elementów garderoby – przemysł modowy rośnie w niewyobrażalnym tempie. Prostota w zakupach sprawia, że często nie zastanawiamy się więcej niż kilka sekund, zanim przejdziemy do płatności. A dobrze dobrane męskie okulary przeciwsłoneczne go coś więcej niż tylko design. Zapraszamy do lektury!

Choćby świat nagle nabrał trochę więcej pragmatyzmu, nie zmienimy tej jednej rzeczy – okulary muszą przede wszystkim dobrze wyglądać i harmonijnie komponować się z resztą naszej garderoby. Nosimy je w tak bardzo wyeksponowanym miejscu, że nie sposób traktować ich inaczej. Męskie okulary przeciwsłoneczne mogą mieć jednak przy okazji kilka dodatkowych atutów, które sprawią, że są funkcjonalne i trwałe.

Męskie okulary przeciwsłoneczne, a ochrona przed promieniowaniem UV

Promieniowanie słoneczne jest niezdrowe i niebezpieczne, szczególnie dla kierowców. Długość fali 280 – 320 nm to promieniowanie ultrafioletowe. Dobrze, by męskie okulary przeciwsłoneczne były wyposażone w filtr UVA i UVB. Ten pierwszy typ promieniowania uszkadza włókna kolagenowe, drugi zaś jest wyjątkowo niebezpieczny dla wnętrza oka – w konsekwencji może powodować zaćmę i silne uszkodzenia siatkówki.

Kupując markowe męskie okulary przeciwsłoneczne w sklepach mamy gwarancję, że szkła wyposażone są w specjalne filtry. Szczególnie ważne jest używanie takiego rodzaju okularów w górach, podczas gdy promienie słoneczne potęguje zalegająca pokrywa śnieżna.

Fot. Okulary klasyczne, pilotki, sportowe – polaryzacyjne. Wbijajcie na sklep www.gentle-man.pl

Męskie okulary przeciwsłoneczne, a kolor szkieł

Jest to cecha dosyć sprzężona z filtrem UV. Kolor szkieł dobieramy w oparciu o intensywność nasłonecznienia. Musimy pamiętać, że męskie okulary przeciwsłoneczne są używane nie tylko w rekreacji, ale także w czasie wykonywania pracy, na przykład prowadzenia pojazdu. Zbyt ciemne szkła mogą ograniczać widoczność w ważnych strefach i powodować ryzyko wypadku.

Szare, grafitowe lub brązowe szkła męskich okularów przeciwsłonecznych przeznaczone są na bardzo słoneczne dni oraz długą ekspozycję na słońcu. Jeśli razi nas słońce za chmurami, bądź chcemy nosić okulary bardziej dla podkreślenia naszego stylu, wybierzmy model o kolorze żółtym, pomarańczowym lub zielonym.

Męskie okulary przeciwsłoneczne, a kształt twarzy

Okulary muszą dobrze przylegać do głowy i być dopasowane fasonem do owalu twarzy posiadacza. Istnieje kilka uniwersalnych zasad doboru oprawek męskich okularów przeciwsłonecznych. Otóż dla twarzy kwadratowej dobierajmy oprawki zaokrąglone, dla twarzy prostokątnej oprawki powinny zakrywać sporą część twarzy (co skraca optycznie twarz), dla twarzy trójkątnej powinny być niewielkie i nisko osadzone, a dla twarzy okrągłej powinny mieć prosty kształt. Posiadacze twarzy o kształcie owalnym mają najwięcej opcji do wyboru, gdyż dla tego typu pasuje praktycznie każdy model męskich okularów przeciwsłonecznych.

Materiał partnera