Różne sposoby zastosowania odzieży

 Odzież towarzyszy nam na co dzień, trudno nam wyobrazić sobie, żeby ktokolwiek w cywilizowanym kraju mógł funkcjonować bez przynajmniej podstawowych elementów ubrania. Odzież może pełnić kilka różnych funkcji.

Ochrona ciała

Głównym zadaniem odzieży – praktycznie każdego jej rodzaju – jest ochrona naszego ciała. Przed czym? Przede wszystkim przed nadmiernym wychłodzeniem. Odpowiednio gruba warstwa ubrań stanowi izolację, oddzielającą ciało od otaczającego je środowiska – w ten sposób ciepło generowane przez organizm przez dłuższy czas zostaje przy nim. Z drugiej strony odzież może również chronić nas przed negatywnymi skutkami nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone emitowane przez słońce – wychodzenie w upalne, słoneczne dni bez odpowiedniego ubrania może skończyć się dla nas nie tylko poparzeniami skóry, ale nawet bardzo niebezpiecznym udarem słonecznym bądź czerniakiem. Poza tym odzież może chronić nas przed wieloma innymi czynnikami – odpowiednio wytrzymałe ubrania wykorzystywane są w zawodach, gdzie występuje duże ryzyko uszkodzenia ciała, np. w wyniku kontaktu z ostrymi krawędziami, substancjami chemicznymi, zanieczyszczeniami etc.

Nośnik reklamy

Reklama dźwignią handlu, a ubranie jej nośnikiem. Już dawno temu przedsiębiorcy zorientowali się, że odzież można wykorzystać w celu promowania swojej działalności. Reklama na ubraniach nie musi być bardzo rzucająca się w oczy i nachalna, wystarczy umieścić na niej małe logo, by nosząca je osoba stała się swego rodzaju ambasadorem danej marki.

Najczęściej w celach reklamowych wykorzystuje się koszulki, które są tanie i stanowią jeden z podstawowych elementów ubioru – mówi przedstawiciel firmy Good Gift. – Poza nimi reklamę można umieścić również na kurtkach, czapkach, fartuchach. Używa się w tym celu różnych metod, między innymi haftu oraz sitodruku, w zależności od rodzaju odzieży.

Odzież jako dekoracja

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju odzieży szukamy, w pierwszej chwili zwracamy uwagę na jej wygląd. Zależy nam na tym, żeby ubranie dobrze się prezentowało, pasowało do naszej sylwetki, eksponowało jej mocne strony i maskowało mankamenty. Dla wielu osób istotne jest to, czy ubranie odpowiada współczesnym trendom. Generalnie drugim obok ochrony ciała zadaniem ubrania jest sprawienie, byśmy wyglądali atrakcyjnie. Nawet najprzystojniejsza, najbardziej zadbana osoba wygląda źle w słabo dobranej, brzydkiej odzieży.

Odzież sportowa

Praktycznie do każdej dyscypliny sportu znajdziemy odpowiednią odzież – od piłki nożnej, przez boks, na yodze kończąc. Zadaniem tego typu ubrań jest zapewnienie noszącej jej osobie odpowiednio wysokiego komfortu podczas ćwiczeń – swobody ruchu, odpowiedniej wentylacji skóry… W niektórych dziedzinach odzież sportowa pełni również funkcje ochronne, np. zimowe ubrania dla biegaczy chronią przed wiatrem i niską temperaturą, jednocześnie umożliwiają sprawne odprowadzanie wilgoci.

Materiał partnera