drzwi-skladane

Rodzaje systemów drzwi do szaf

Szafy w domach lub mieszkaniach kojarzą się z ogromnymi meblami, zajmującymi sporo przestrzeni w pomieszczeniach, w których się znajdują. Coraz częściej stosuje się jednak szafy wnękowe lub narożne na wymiar, dobierając odpowiedni system drzwi, który ułatwia użytkowanie mebla. W naszym artykule przedstawiamy kilka rodzajów systemów drzwi do szaf.

System drzwi przesuwnych

Najpopularniejszym systemem drzwidrzwi przesuwne, które nie potrzebują dodatkowej przestrzeni, niezbędnej do uchylenia drzwi. Drzwi tego rodzaju pozwalają na jej zaoszczędzenie, wobec czego są często wybierane jako system w małych pomieszczeniach lub wąskich korytarzach, a także w przypadku dużej szafy. Wtedy bowiem można zastosować kilka skrzydeł, które pozwolą na wygodne korzystanie z niej. Drzwi przesuwne, które dostępne są w ofercie INDECO, posiadają najwyższej jakości systemy jezdne, dzięki czemu są bardzo ciche oraz bezpieczne w eksploatacji.

Innym rodzajem drzwi przesuwnych są drzwi przesuwne ścięte, które znakomicie nadają się na poddasze lub strych. System ten pozwala w jak największym stopniu wykorzystać przestrzeń w pomieszczeniach, które posiadają obniżony i ścięty sufit oraz pochyłe ściany.

System drzwi rozsuwanych i uchylnych

Podobnie do drzwi przesuwnych działa system drzwi rozsuwanych. Różnica polega na tym, że przy rozsunięciu skrzydeł otwierają się one w dwie przeciwne strony. Drzwi rozsuwane wykorzystuje się najczęściej jako drzwi do szaf wnękowych, ale również jako wejście do garderoby typu walk in closet.

W małych wnękach i przy niewielkich rozmiarach szafy idealnie sprawdzi się znany od wieków, klasyczny system drzwi uchylnych. Dzięki jego zastosowaniu mniejsze fronty drzwi szafy będą służyły lekkiemu i delikatnemu otwieraniu.

System drzwi składanych, podwieszanych i przejściowych przesuwnych

Połączeniem cech wyżej wymienionych drzwi uchylnych oraz przesuwnych jest system drzwi składanych, które także zajmują o wiele mniej miejsca w trakcie otwierania. Dzięki temu można je wykorzystać w wąskich korytarzach oraz przejściach. Przydają się również w sytuacji, gdy potrzeba szybko odnaleźć odpowiednią część garderoby – po otwarciu dają bowiem dostęp do całej szafy.

Drzwi podwieszane charakteryzują się brakiem dolnej szyny (system jest mocowany na wzmocnionej prowadnicy górnej, która przytwierdzona jest do sufitu), dzięki czemu nadają się do oddzielania pomieszczeń bez naruszania struktury podłogi.

Drzwi przejściowe przesuwne pozwalają łączyć bądź oddzielać od siebie przestrzeń np. łazienkę z sypialnią lub kuchnię z salonem, ale można je wykorzystać także jako drzwi do garderoby. Bardzo dobrze sprawdzają się w efektownym aranżowaniu wnętrz.