Rodzaje ram do obrazów

Rama obrazu pełni dwie funkcje. Pierwszą z nich jest ochrona delikatnych krawędzi płótna przed uszkodzeniem. Druga jest dużo ważniejsza – odpowiednio dopasowana rama podnosi walory estetyczne obrazu, eksponuje go i wyznacza wyraźną granice między płótnem, a tłem ściany. Nic dziwnego zatem, że niegdyś ramy same w sobie stanowiły dzieło sztuki. Dzisiejsze ramy są nieco uboższe w detale i wykonuje się je przy pomocy innych technik.

Podział ram – kształt

Ramy do obrazów można podzielić na oddzielne kategorie biorąc pod uwagę liczne z ich cech. Podstawowym jest kształt obramowania. Zazwyczaj spotykane są ramy czworokątne, o kształcie prostokąta lub kwadratu – to uniwersalny format, który sprawdzi się przy każdym obrazie – pejzażu, portrecie, martwej naturze etc. Swego czasu popularne były również ramy owalne lub okrągłe, które stosowano do obramowania portretów. Obecnie są one raczej rzadko spotykane, podobnie jak i obrazy w tym formacie.

Materiał

Kolejnym kryterium podziału ram jest tworzywo, z jakiego je wytworzono. W produkcji wysokiej jakości ram używa się właściwie dwóch materiałów – drewna oraz aluminium. Drewno to w dzisiejszych czasach klasyka. Grube, frezowane ramy drewniane w naturalnych kolorach najlepiej pasują do obrazów utrzymanych w dawnych stylach oraz reprodukcji znanych dzieł sprzed XX wieku. Ich zaletą jest ciepła estetyka i wyrazistość, pozwalająca skutecznie eksponować dzieło. Produkcja tego typu ram powinna obejmować odpowiednią konserwację, w przeciwnym wypadku drewno może zmieniać swój kształt i pękać. Aluminium to tworzywo idealne spisujące się w połączeniu ze sztuką nowoczesną – ram tego typu można użyć nie tylko do oprawiania obrazów, ale również fotografii i plakatów. Są bardzo lekkie, a przy tym trwałe i wytrzymałe.

Passe-partout

Terminem tym określa się kartonowe ramki, które umieszcza się wewnątrz właściwej ramy, a dopiero w nich właściwy obraz lub zdjęcie. Passe-partout zwykle jest białe, lecz może mieć też inne koloru – może być również dekorowane. Jego zadaniem jest stworzenie przestrzeni między ramą a obrazem, dzięki czemu ten drugi jest jeszcze lepiej eksponowany. Szeroki wybór wysokiej jakości ram i passe-partout znajdziemy w ofercie firmy Sayart.

Antyramy

Przedrostek „anty-„ nie jest przypadkowy – antyrama to tak właściwe rama bez ramy. Składa się ona zazwyczaj z płyty wiórowej lub innego sztywnego podłoża oraz szklanej lub plastikowej szyby – między te warstwy wkłada się obraz, plakat lub zdjęcie, a następnie spina przy pomocy metalowych klamerek. Takie rozwiązanie pozwala usztywnić obraz, zabezpieczyć go i zawiesić na ścianie.

Materiał partnera