Rodzaje kółek do kluczy

Temat naszego artykułu dotyczy tak bardzo zwykłej rzeczy, tak powszechnie obecnej w naszych domach, kieszeniach i torebkach, iż wydawać mogłoby się, że nie ma tutaj zbyt wiele pola do popisu, a pisanie o kółkach ułatwiających nam porządkowanie i przechowywanie kluczy  mogłoby ograniczyć się do kilku zaledwie słów. Na szczęście o ważności rzeczy nie decydują jej rozmiary, lecz funkcje, jakie pełnią.

Kółko do kluczy – pożyteczne maleństwo

Cywilizacja w wielu dziedzinach  ułatwia życie człowiekowi, ale też w równie wielu je komplikuje, co oczywiście manifestuje się w wielu różnych postaciach, a jedną z nich jest, może nie najważniejsza, lecz dosyć kłopotliwa, ciągle zwiększająca się liczba kluczy, których musimy używać w wielu różnych   sytuacjach. Prócz kluczy do mieszkania, zazwyczaj dwóch lub trzech, nosimy często przy sobie klucz do piwnicy, do skrzynki pocztowej, do biurka lub szafki ubraniowej w pracy, a niektórzy z nas zapewne jeszcze kilka innych. Wielu z nas jeździ dzisiaj na co dzień samochodem i tu mamy kolejny komplet kluczyków. Noszenie tego wszystkiego luzem w kieszeniach bądź też w torebkach nieuchronnie, wcześniej czy później musiałoby skończyć się zagubieniem któregoś z nich, a to dla niejednego z nas mogłoby stanowić czasem potężną katastrofę. Ratunkiem stają się tutaj małe, niepozorne kółeczka do kluczy, o których sporo ciekawych informacji uzyskaliśmy w firmie WISplast z Gdyni. Nie są one może takim przełomowym osiągnięciem, jak wynalezienie owego słynnego koła, które pchnęło gwałtownie do przodu cywilizacyjny postęp całej ludzkości, przede wszystkim w dziedzinie transportu, ale znakomicie ułatwiają nam życie. Potrafimy przy ich użyciu kompletować klucze w najwłaściwsze zestawy, możemy opisywać klucze poprzez doczepienie do nich odpowiednich numerków lub breloczków, albo też wieszać je w przeznaczonych dla nich miejscach.

Typowe kółka do kluczy – rodzaje

Typowe kółka do kluczy wykonuje się rzecz jasna ze stali, albowiem podstawowym wymogiem jest tutaj wytrzymałość, a ten waśnie materiał ma ją bardzo wysoką. Do ich wytwarzania używa się stalowego, hartowanego i sprężystego drutu, skręcanego w półtorazwojowe  pierścienie mające mocne zaciskowe końcówki, które można od siebie odchylać, co umożliwia wsuwanie na nie kluczy, breloczków reklamowych, żetonów szatniowych lub innych znaczników. Drut jest niklowany, co nadaje kółeczkom ładny połysk, a jednocześnie zabezpiecza je przed korozją. Podstawowe typy kółek są pochodną użytego do ich produkcji gatunku drutu, który może być gładki lub karbowany na swej powierzchni, a jego przekrój bywa okrągły bądź też płaski. Ich podstawowe średnice mieszczą się w granicach od 10 do 50 mm.

Pewną odmianą kółka do kluczy jest metalowy obrotowy karabińczyk, posiadający bardzo wygodny mechanizm do otwierania i zamykania jego pierścienia. Takie karabińczyki można łatwo przymocowywać do paska torby, torebki, a nawet spodni.

Materiał partnera