Kobieta w sklepie z butami

Podstawowe zasady zakupu obuwia

Obuwie jest stałym elementem ubioru, bez którego nie można wyjść za próg domu. Nawet jeśli w mieszkaniu pozwalasz sobie na chodzenie boso lub nosisz wygodne pantofle, do sklepu, pracy, szkoły czy na spacer musisz włożyć buty. Aby zapewniały Ci komfort i nie wpływały niekorzystnie na stopy, muszą być odpowiednio dobrane. Na co warto zwracać uwagę przy ich zakupie? Poznaj najważniejsze zasady.

Buty odpowiednie do przeznaczenia

Obuwie przez wiele osób jest traktowane nie w kategorii elementu codziennego stroju, tylko jako atrakcyjny dodatek. Dla wielu pań buty muszą być perfekcyjnie dopasowane do sukienki czy płaszcza, tworząc z nim nierozerwalną całość. W efekcie w ich szafach można znaleźć wiele par szpilek, botków czy czółenek zakładanych przy specjalnych okazjach. Gdyby jednak zapytać taką kolekcjonerkę, czy ma wygodne buty, zapewne wskazałaby jedną lub dwie pary.

Na ulicach często można też spotkać panie, które przeżywają prawdziwie tortury, chodząc w modnych, niebotycznie wysokich szpilkach. Z pewnością nie zdają sobie sprawy, jak destrukcyjnie wpływają one na kręgosłup czy nogi. Rezygnacja z modeli, w których ich właścicielka nie potrafi chodzić, jest lepszym rozwiązaniem, niż fundowanie sobie bolesnych zwyrodnień kręgosłupa. Niestety wiele osób nie uświadamia sobie, że odstawienie na bok szpilek nie jest równoznaczne z rezygnacją z modnych butów. W każdym sezonie są bowiem lansowane różne ich warianty. Wśród nich można wybrać obuwie damskie, które jest modne, a jednocześnie naprawdę wygodne.

Jak dobierać buty?

Pierwszą i najważniejszą zasadą doboru jest dopasowanie modelu do przeznaczenia. Jeśli planujesz długie spacery po parku, często chodzisz pieszo do pracy lub codziennie bywasz na zakupach, niezbędne będą buty na płaskim lub niewysokim i szerokim obcasie. Do biegania, jazdy na rowerze czy gry w piłkę najlepiej nadaje się obuwie sportowe. Ma ono też wiele innych zastosowań, np. podczas rodzinnych wpraw do lasu czy na biwak, a nawet do długich marszów po plaży w niepogodne dni.

Szczególnie ważny jest dobór odpowiedniego obuwia, jeśli trzeba w nim spędzać wiele godzin na stojąco lub chodząc. Panowie mają pod tym względem mniej problemów, gdy z zazwyczaj noszą buty na płaskiej podeszwie. Panie, które chcą wyglądać w pracy nie tylko profesjonalnie, ale też kobieco, decydują się na wyższe obcasy. Niestety nawet szeroki słupek nie zapewni komfortu nogom po 8 godzinach spędzonych na stojąco – podkreśla przedstawicielka firmy Gamispolskiego producenta obuwia.

Poza dobraniem butów do przeznaczenia ważne jest też perfekcyjne dopasowanie rozmiaru. Aby był odpowiedni, warto zastosować się do czterech zasad:

  • sprawdzić producenta i odszukać jego tabelę rozmiarową,
  • sprawdzić typ modelu buta (np. obuwie z ostrym noskiem powinno być kupowane w większym rozmiarze) oraz wymiar podeszwy w najszerszym miejscu,
  • zmierzyć długość każdej stopy odrysowanej na kartce,
  • wybierać numer buta dopasowany do większej z nich.

Wiele osób popełnia błąd, koncentrując się jedynie na rozmiarze. Długość stopy nie jest jedynym parametrem, który decyduje o wygodzie butów. Nie tylko każda ze stóp może mieć różną długość, ale też sam rozmiar nie wystarczy, jeśli buty są za wąskie lub mają niskie podbicie.

Materiał partnera