Stanik sportowy

Odpowiedni dobór stanika sportowego – to nie tylko kwestia komfortu, ale i zdrowia

Uprawianie sportu jest męczące samo w sobie. Jest ono jednak jeszcze bardziej uciążliwe dla kobiet, które nie mają odpowiednio dobranej odzieży. Może się wydawać, że stanik sportowy to zbędny gadżet, ale nic bardziej mylnego. Wpływa on pozytywnie zarówno na wygodę, jak i na zdrowie. Nie jesteś przekonana? Przeczytaj tekst i dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na zakup stanika sportowego.

Uprawianie sportu w zwykłym staniku – zagrożenia

Podczas uprawiania sportu piersi stale się przemieszczają. Wykonują one ruch odwróconej ósemki, a nie tylko unoszą się i opadają. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może powodować ból i dyskomfort, a z czasem również deformację biustu. Jeśli piersi nie mają wsparcia w postaci biustonosza sportowego, to może dojść do poluzowania się wiązadeł Coopera, które odpowiadają za ich jędrność.

Jak stanik sportowy  wpływa na zdrowie?

Dopasowanie stanika jest niezwykle ważne. Podtrzymuje on biust w 80% w pasie obwodu, natomiast poprzez ramiączka w 20%. Zaskoczeniem może być to, że odpowiedni stanik wpływa dobrze nie tylko na dobrą kondycję piersi, ale przynosi też inne korzyści zdrowotne. Dobrze podtrzymany biust nie będzie prowokował do garbienia się. Pozwoli on też uniknąć bólu głowy i pleców. Jeśli stanik jest dobrze dopasowany, to nie będzie nadwyrężał mięśni karku i ramion, a także mięśnia czworobocznego. Czasem nieodpowiedni biustonosz naciska na przeponę podczas ćwiczeń. To z kolei może doprowadzić do niedotlenienia, a nawet do omdleń.

Jak dobrać stanik sportowy?

Kolejnym zaskoczeniem może być to, że nie wystarczy kupić pierwszy lepszy stanik sportowy. Wykwalifikowane brafitterki będą wiedziały, jak pomóc klientkom w doborze odpowiedniego biustonosza. Pierwszym kryterium powinien być rodzaj oraz intensywność uprawianej aktywności.

Jak tłumaczy brafitterka sportowa ze sklepu internetowego StanikSportowy.pl, nie chodzi tylko o wysoką, średnią czy niską intensywność, czyli coś, co jest zaznaczone na metkach niektórych produktów. Chodzi o to, że inny stanik założymy do biegania, fitnessu, na siłownię, jazdę konną czy na nordic walking. Okazuje się, że ma to duże znaczenie.

Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę to długość treningów – piersi narażone na ruch przez dłuższy czas wymagają solidniejszego podtrzymania. Należy też zadbać o odpowiedni rozmiar i materiał. Od nich między innymi zależy, czy stanik nie obetrze skóry i nie będzie powodował dotkliwych ran, które mogą przekształcić się w blizny. Kryteriów jest więcej, niż może się wydawać, ale specjalistka od biustonoszy na pewno pomoże dobrać idealny model.

Cechy dobrze dobranego stanika

Wykwalifikowana brafitterka pomoże Ci wybrać stanik, ale ostateczna decyzja dotycząca tego, czy to dobry model należy do Ciebie – musisz czuć się dobrze w nowym biustonoszu. Dlatego po przymierzeniu stanika sportowego oceń, czy jest Ci w nim wygodnie, czy ramiączka nie uciskają i czy całe piersi mieszczą się w miseczkach. Wykonaj kilka ćwiczeń, najlepiej związanych z aktywnością, do której kupujesz biustonosz. Źle dobrany stanik, na przykład pod względem rozmiaru, będzie negatywnie wpływał na komfort uprawiania sportów, a także na zdrowie. Dlatego też warto skupić się na zakupie modelu idealnego dla danej klientki. Nieważne, czy masz duże, czy małe piersi – tak czy inaczej są one narażone na utratę jędrności i warto zadbać o ich dobrą kondycję.

Materiał partnera