glany

Od czego zależy liczba dziurek w glanach?

Ile masz dziurek? To pytanie wcale nie brzmi dziwnie w uszach osoby noszącej glany. Wręcz przeciwnie, liczba tak zwanych oczek to zwykle pierwsza właściwość, na jaką zwraca się uwagę przy wyborze tych kultowych butów. Jak liczba dziurek ma się do wysokości cholewy, ile centymetrów muszą mieć sznurówki do poszczególnych modeli i jak wysokie były pierwsze, prototypowe glany? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Wysokość glanów a liczba dziurek 

Zazwyczaj wysokość butów podaje się w centymetrach, glany stanowią jednak wyjątek – ich „wzrost” mierzymy liczbą dziurek na sznurówki. Osobie zorientowanej w temacie hasło dziesięciooczkowe lub trzy-, sześcio- bądź piętnastodziurkowe glany mówi wszystko. Mniej zorientowani szybko się dokształcają, wybierając pierwsze wymarzone rockowe buty. 

Po pierwsze trzeba pamiętać, że liczba oczek oznacza dziurki w jednym rzędzie, a nie wszystkie otwory na sznurówki w danym bucie. Po drugie warto w przybliżeniu wiedzieć, jak liczba oczek przekłada się na wysokość cholewki. Odległości między dziurkami są różne, ale zwykle wahają się w granicach ok. 1,5–2 cm w zależności od producenta obuwia. I tak glany niskie, kończące się przed kostką, mają od 4 do 6 dziurek. Klasyczne obuwie tego typu sięgające jednej trzeciej łydki wyróżnia 8–10 oczek, a wysokie glany mają ich 15. W sprzedaży dostępne są również 20-dziurkowe glany, które kończą się nieco poniżej kolana. Trzeba przyznać, że robią piorunujące wrażenie, a ich posiadacze wyróżniają się nawet w największym tłumie!

Jakie sznurówki do glanów niskich i wysokich? 

Liczba dziurek ma też oczywisty wpływ na długość sznurówek niezbędnych do zawiązania glanów. Zastanawiasz się, ile centymetrów powinny mieć sznurowadła do poszczególnych modeli? Sznurówki o długości:

  • 60–75 cm pasują do glanów 3- i 4-dziurkowych;
  • 90–100 cm są odpowiednie do glanów 6-dziurkowych;
  • 120–150 cm nadają się do glanów z 8 oczkami;
  • 180–200 cm są przeznaczone do glanów 10-dziurkowych;
  • 240–250 cm pasują do wysokich glanów 15-oczkowych;
  • 310–320 cm stworzono do glanów 20-dziurkowych.

Jak nietrudno sobie wyobrazić, sznurowanie kilkunastodziurkowych glanów to nie lada wyzwanie, zajmujące dłuższą chwilę nawet wprawionym osobom. By ułatwić życie miłośnikom wysokich modeli, niektórzy producenci zdecydowali wprowadzić udogodnienie w postaci zamka błyskawicznego umieszczanego od wewnętrznej strony cholewki. Glany z takim rozwiązaniem, a także imponujący wybór modeli o różnych wysokościach, kolorach i wzorach można znaleźć np. w sklepie z butami glanami Steel.

Ile dziurek miały pierwsze glany? 

Na koniec ciekawa informacja dla wszystkich, którym podczas czytania tego artykułu przyszło do głowy pytanie, ile dziurek miały pierwsze glany. Otóż stworzone przez doktora Klausa Märtensa wysokie sznurowane buty w ciemnowiśniowym kolorze miały dokładnie osiem otworów na sznurówki w jednym rzędzie. Dzięki temu możliwe stało się ustabilizowanie i zabezpieczenie przed urazami stawu skokowego, a buty tego typu były chętnie noszone między innymi przez przedstawicieli służb mundurowych i pracowników budowlanych. Co ciekawe, dzisiaj za klasyczne uznaje się glany nieco wyższe, bo 10-dziurkowe. A ty? Jakie glany wybierzesz?

Materiał partnera