
Nowoczesne hafciarki z oprogramowaniem
Hafty wykonywano już w czasach starożytnych, nie był to wówczas proces zautomatyzowany – używano igieł i własnych rąk. Haftami zdobiło się skóry czy papier, a w późniejszych czasach również szaty liturgiczne, obrusy, płótna i sztandary. Bogato haftowane stroje były wyznacznikiem bogactwa. Dopiero w 1828 roku narodził się haft maszynowy, który obecnie określa się jako haft komputerowy. Jak przedstawiają się nowoczesne hafciarki z oprogramowaniem?
Zalety haftu komputerowego
Haft komputerowy to jedna z najtrwalszych metod znakowania, którą oferują zarówno hafciarki przemysłowe, jak i hafciarki domowe. Wyhaftowany wzór naprawdę ciężko jest zniszczyć. Nie tracą one również koloru czy formy podczas prania. Inne ich zalety to m.in.:
- niemal nieograniczone możliwości (precyzja odwzorowania),
- szybkość wykonywania,
- duży wybór nici – klasyczne, błyszczące, nici 3D, nici ognioodporne,
- niskie ceny przy dużym nakładzie,
- elegancja – bardzo stylowy sposób znakowania,
- ekologia wykonania.
Jak działają nowoczesne hafciarki z oprogramowaniem?
Nowoczesne hafciarki posiadają m.in.:
- automatyczne chwytaki,
- mechanizmy nawlekania i obcinania nici,
- systemy pozycjonowania igieł,
- możliwość ryglowania.
Haft komputerowy to technika profesjonalnego haftu umożliwiająca masową działalność. Łączy w sobie tradycyjne metody wykonywania wzorów z nowoczesną technologią. Niektóre z urządzeń wzbogacone są również o funkcję szycia. Bardzo często używa się ich w przypadku personalizowania danego produktu, a więc w celach reklamowych – np. na hotelowym ręczniku haftuje się logo.
Podstawowe funkcje hafciarek z oprogramowaniem to:
- wyświetlacz LED lub LCD,
- prędkość szycia: 400-800 ściegów na minutę,
- duży wybór czcionek,
- duży wybór ramek,
- funkcja zapamiętywania haftów,
- duży wybór programów,
- czujnik zerwania nici.
Oprócz licznych czcionek (również w języku polskim) można zaprojektować własne autorskie wzory. – Nie są to dodatkowo urządzenia skomplikowane, więc ich użytkowanie jest bardzo intuicyjne i nie wymaga wiedzy w zakresie ręcznego wykonywania haftów. Taką maszynę można stosować zarówno w zakładach krawieckich (np. hafciarkę wieloigłową), jak i w domu (hafciarka jednoigłowa) – tłumaczy przedstawiciel firmy Sintex zajmującej się sprzedażą maszyn do szycia. Istnieją również wieloigłowe maszyny do haftu komputerowego, które zapewniają największą precyzję wykonywanego haftu, jak i szybkość.
Do wykonywania nowoczesnych zdobień w postaci haftów nie potrzeba obecnie talentu, choć i on jest niezwykle ceniony. Jeżeli ktoś chce upiększyć swoje ubrania czy inne przedmioty domowe, warto zainwestować w taką maszynę.