nity kaletnicze

Nity i ich wykorzystanie w kaletnictwie

Elementy garderoby wykonane z naturalnej skóry wymagają stosowania odpowiednich dodatków oraz niezwykle mocnych rodzajów połączeń. Z uwagi na fakt, że galanteria skórzana pełni rolę reprezentatywną, jako element łączący płaty skóry wykorzystuje się nity. Podkreślają one walory estetyczne produktu jak również zapewniają doskonałe i trwałe połączenie. W artykule opisujemy zastosowanie nitów w kaletnictwie.

Co służy do mocowania nitów?

Nity od zarania dziejów wykorzystywane są w kaletnictwie z uwagi na ich uniwersalność. Pozwalają za jednym zamachem zrealizować potrzebę trwałego połączenia kilku rodzajów materiału oraz potrzebę estetycznego wykończenia tego miejsca. Do ich właściwego zamocowania potrzebny jest odpowiedni sprzęt do nitowania. Zapytaliśmy pracownika sklepu krawieckiego o to, jakie narzędzia będą do tego celu najlepsze?

Dowiedzieliśmy się, że proces nitowania jest dwuetapowy dlatego najlepiej zaopatrzyć się w dwa osobne narzędzia. Pierwsze powinno służyć do tego, aby precyzyjnie wyciąć otwór, w którym zostanie umiejscowiony nit. Bardzo często będzie to kilka warstw różnych materiałów, dlatego ostrze musi być niezwykle precyzyjne i uniwersalne. Jak już nit jest umieszczony w miejscu swojego przeznaczenia, to do zagniatania nitu będzie potrzebna odpowiednia prasa. Najlepszym rodzajem prasy jest urządzenie wolnostojące, które pozwala na swobodną regulację przykładanej siły nacisku na nit.

Z czego wykonuje się nity kaletnicze?

Najlepszym materiałem na wykonanie nitów kaletniczych jest oczywiście stal nierdzewna. Nie dość, że jest doskonale zabezpieczona i odporna na działanie wszelkich czynników atmosferycznych, stanowi rodzaj solidnego i mocnego łączenia, to wraz z upływem czasu nie będzie wyglądać nieatrakcyjnie. Wielu projektantów prześciga się w artystycznym wykorzystaniu miejsc łączenia płatów skóry. Doskonałym przykładem może być odzież użytkowana przez amerykańskich zawodników rodeo. Na zawodach ubierają odzież ochroną bogato zdobioną w ćwieki. I mimo tego, że odzież oraz łączenia są poddawane najcięższym próbom, to nawet po całym sezonie i dokładnym czyszczeniu nity są w nieskazitelnym stanie.

Materiał partnera