Mężczyźni też kochają szypr – poznaj 4 szyprowe zapachy dla niego

Zapachy szyprowe to świeże i aromatyczne kompozycje zorientowane wokół mchu dębowego, labdanum oraz cytrusów. Po takie perfumy najczęściej sięgają osoby pewne siebie i o wysublimowanym guście, które nie śledzą aktualnych trendów. Zobacz, które zapachy męskie można zaliczyć do rodziny szyprowej!

Chanel – Bleu de Chanel

Zapach Bleu de Chanel to nietuzinkowa kompozycja, która jednoznacznie kojarzy się z wolnością. Perfumy perfekcyjnie korespondują z klasyczną recepturą szyprową. W ich rozpoczęciu wyczujesz przede wszystkim cytrusy z cytryną na czele. Orzeźwiające akordy przechodzą także do nuty serca – tutaj reprezentują je grejpfrut oraz czysty mentol. W tym miejscu do kompozycji dołączają również pikantne akordy pod postacią różowego pieprzu i gałki muszkatołowej. Nie można też umniejszać roli bazy, w której kadzidło przeplata się z żywicznym aromatem drzewa sandałowego i świeżą wetywerią. To zapach dla mężczyzn, którzy nie lubią płynąć z prądem i cenią sobie odejście od utartych ścieżek.

Azzaro – Pour Homme

Perfumy męskie Azzaro pachną przede wszystkim drewnem, a dokładniej świeżym aromatem lasu po deszczowym dniu. Początek zapachu wpisuje się w schemat perfekcyjnie, gdyż bazuje na cytrusach (bergamotka i cytryna). Wzbogacono go jednak niuansami ziołowo-orientalnymi – takimi jak anyż gwiaździsty, szałwia, kminek oraz bazylia – które odbiegają od utartej, klasycznej receptury szyprowej. Odejście od schematu zauważysz także w nucie serca, która powinna być z zasady słodka. W Pour Homme wyczujesz w niej jednak gorzkawe, wyrafinowane akordy jałowca, kardamonu, cedru i drzewa sandałowego. Baza również jest szyprowa – królują w niej mech dębowy, bursztyn, piżmo oraz… skóra. To właśnie ten ostatni składnik nadaje całości tak wyrafinowany charakter.

Carolina Herrera – 212 Men

Inspirację dla stworzenia perfum męskich 212 Men stanowił Nowy York – wielokulturowe, przepełnione feerią barw miasto, które nigdy nie śpi. Czym zaskakuje ten zapach? Przede wszystkim luźnym podejściem do klasycznej kompozycji charakterystycznej dla wszystkich perfum szyprowych. Objawia się to chociażby tym, że do tradycyjnych, zielono-drzewnych nut dołączono akordy na wskroś orientalne, takie jak np. imbir czy kardamon. W ten sposób wyrafinowany charakter zapachu stał się nieco słabszy – kompozycja zyskała jednak bardziej zmysłowy wyraz. Podstawa 212 Men wraca z kolei do tradycyjnego szypru. Możesz w niej wyczuć kadzidło, labdanum i piżmo w akompaniamencie orzeźwiającej wetywerii.

Ralph Lauren – Polo Green

Już sama nazwa perfum Ralpha Laurena sugeruje, że w zapachu przeważają nuty zielone i ziołowe. Rozpoczęcie zapachu stawia jednak na przyprawy – a dokładniej na jałowiec i kminek, które stwarzają dość wyrafinowane wrażenie. Już po chwili do kompozycji dołącza jednak świerk, dzięki któremu poczujesz się jak w wiecznie zielonym lesie. Drzewne akordy dopełniono ziołami – goździkiem i tymiankiem. W ten sposób jeszcze bardziej podkreślono ich świeżość. Baza czerpie z klasycznej kompozycji szyprowej, gdyż składa się z mchu dębowego wzbogaconego paczulą i piżmem.

Materiał partnera