męski streetwear

Męski streetwear. Koszulki idealne na co dzień

Streetwear to spopularyzowana w ostatnich latach moda miejska. Często są to stylizacje proste, ale jednocześnie komfortowe i robiące duże wrażenie. W streetwearze koszulki z odpowiednim wzorem są podstawą budowania stylizacji, dlatego warto wybierać t-shirty naprawdę dobrej jakości. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie koszulek?

Gramatura i materiał

W powszechnym przekonaniu przyjęło się, że wyznacznikiem jakości t-shirtów jest gramatura. Z fachowego punktu widzenia wcale tak jednak nie jest: gramatura określa wagę i grubość włókien bawełny, z której koszulka została uszyta i nic poza tym. W praktyce może się więc okazać, że t-shirt o gramaturze 175 g jest znacznie lepszej jakości, niż ten o gramaturze np. 250 g.

Znacznie lepszymi wyznacznikami jakości t-shirtu jest gatunek bawełny, krój i technika użyta do nadrukowania wzoru.

Dobrą bawełnę można poznać więc nie po grubości, ale po gładkości i komforcie używania. Lepszy materiał jest zauważalnie przyjemniejszy w dotyku, odporny na wytarcia i lepiej przepuszcza powietrze (co przy wysokiej gramaturze ma przecież duże znaczenie). Na lepszej bawełnie lepiej wypada także kolor materiału – ma zdecydowanie bardziej żywy odcień i nie spiera się po kilku lub nawet kilkunastu praniach. 

Wzory na koszulkach

Nie spierają się także wzory, które są nadrukowane przy użyciu odpowiedniej techniki. Najczęściej stosowaną techniką nadruku na odzieży bawełnianej jest sitodruk. Jeśli tylko będziemy prać t-shirty zgodnie z zaleceniami producenta, to druk wykonany tą techniką spokojnie wytrzyma wiele sezonów.

Technika naniesienia wzoru to jedno – a drugą sprawą jest wzornictwo. W dobrych streetware’owych koszulkach wzór nadruku i marka producenta mają często fundamentalne znaczenie, dlatego takie sklepy odzieżowe jak Nie Tylko Dla Dżentelmenów oferuje t-shirty z ekskluzywnym wzornictwem. Zostały one zaprojektowane dla marki Hansa Wear przez Coxie, czyli Annę Szejdewik, zajmującą się na co dzień tatuowaniem. Inną projektantką, której wzory znajdziemy w sklepie, jest Bianka Szlachta. W ofercie sklepu dostępne są także koszulki znanej marki The Urban Beard z jej flagowym wzorem – Brodaty Skvrwiel. Warto wiedzieć, że koszulki Hansa Wear są produkowane ze 100% organicznej bawełny.

Krój i szycie t-shirtów

Dobre t-shirty można poznać także po tym, jak zostały wykończone. Są to przede wszystkim mocne szwy w najbardziej newralgicznych miejscach: na kołnierzyku, przy rękawkach i wokół pasa. W tym ostatnim miejscu w dobrych koszulkach nierzadko znajdziemy podwójny szew. Z kolei rękawki to takie miejsce, w którym – jeśli szew jest słabej jakości – zaczną robić się dziury, zwłaszcza pod pachami. Dobry i proporcjonalny krój koszulki można poznać również po tym, że dobrze na nas leży – niezależnie od naszej figury. Z tego też powodu koszulki dobrej jakości są fundamentem budowania streetware’owych stylizacji – ponieważ w towarzystwie dobrej koszulki reszta ubrań będzie dopełniać dobre wrażenie, które robi t-shirt.

Materiał partnera