Męska marynarka

Męska marynarka – najpopularniejsze fasony

Dobrze skrojona marynarka powinna być atrybutem każdego eleganckiego mężczyzny. Garnitur dodaje pewności siebie, zwiększa autorytet, jest symbolem klasy, elegancji oraz dobrego gustu. Marynarki, coraz częściej będące składnikiem także nieformalnego stroju, sprawiają, że sylwetka poprawia się, stając się bardziej atrakcyjna. Kto nie obejrzy się  na ulicy za mężczyzną w idealnie dopasowanym, czarnym lub granatowym garniturze?

O ile spodnie od garnituru są dość proste w zaprojektowaniu i uszyciu, o tyle dobrze skrojona marynarka to już wyższa szkoła jazdy. Liczy się wszystko; od jakości materiału, przez sposób uszycia, krój, po kolor tkaniny. Najważniejszy jednak pozostaje fason. Odpowiednio dobrany do wymiarów sylwetki, wizualnie podniesie wzrost i odejmie kilka kilogramów, a także podkreśli atuty sylwetki, zarazem maskując jej ewentualne mankamenty. Jakie zatem możemy wyróżnić najpopularniejsze fasony męskiej marynarki?

Brytyjski szyk

Brytyjski szyk oraz elegancja są ponadczasowe; dlatego fason angielski niezmiennie cieszy się popularnością. Taka męska marynarka będzie idealnie dopasowana do sylwetki, poprzez wyprofilowanie jej bocznej części zgodnie z talią. Podkreśla ramiona, natomiast rękawy kończą się na granicy z nadgarstkiem. Przy połączeniu kołnierza oraz klapy pojawia się ostre wykończenie. Marynarka angielska ma raczej sztywną, przypominającą mundur strukturę. Co charakterystyczne, jej kieszonki posiadają płatki. Wiodącą marką na polskim rynku w zakresie garniturów oraz galanterii męskiej, jest firma Adriano Calitri. W jej wyroby możemy zaopatrzyć się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowym. Dla wyjątkowo wymagających klientów, oferuje ona usługi szycia na miarę.

Klasyka zawsze w modzie

Dla mężczyzn preferujących nieco luźniejszy ubiór, idealnym rozwiązaniem będzie marynarka klasyczna; luźniejsza w kroju, bez wyjątkowo profilowanej talii. Trzeba jednak pamiętać, aby po tego typu marynarkę udać się wyłącznie do krawca z dużym doświadczeniem lub, kupując ją w sklepie, idealnie dobrać rozmiar. Zła rozmiarówka bowiem lub nieumiejętnie przeprowadzana miara sprawią, że marynarka podkreśli wszelkie mankamenty figury.

Podwójnie lub potrójnie zapinana

Innym popularnym fasonem marynarek są marynarki podwójnie lub potrójnie zapinane. Jest to model szczególnie ceniony przez mężczyzn o niskim wzroście; marynarki te dodają bowiem optycznie kilka centymetrów.

Słoneczna Italia

Chociaż nadal daleko nam do klimatu gorących Włoch, polskie lata coraz bardziej przypominają te, znane z południa Europy. Dlatego dobrze mieć w szafie marynarkę neapolitańską. Krótsza niż angielska, bez podszewek i poduszek na plecy, jest lekka i przewiewna. Wyróżnia ją także dużo wyższa kozerka, niż w klasycznej marynarce.

Ponadto wyróżnia się także marynarki dwu i trzyrzędowe. Wyjątkowym modelem jest smoking; najbardziej ekskluzywny strój wieczorowy dla mężczyzny. W tym przypadku marynarka zawsze jest czarna, z gładkimi, jedwabnymi klapami.

Materiał partnera