Marmury w restauracjach

Marmury w restauracjach – nowy, piękny trend

Dziś restauracje są miejscem spotkań biznesowych, randek, spotkań z przyjaciółmi, świętowania sukcesów, ucztowania. Wybieramy więc miejsca, które dostarczają nam nie tylko wyśmienite dania, ale też gwarantują odpowiedni komfort i wprawiają w dobry nastrój. Istotną rolę odgrywa więc aranżacja wnętrza. Jednym z trendów, któremu poświęciliśmy ten artykuł, są marmury w restauracjach. Podpowiadamy, dlaczego warto je wykorzystać oraz w jakich miejscach znajdą szczególne zastosowanie.

Zastosowanie marmurów w restauracjach – zalety

Marmur od starożytności wykorzystywany był jako cenny materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny. Dawniej marmury były symbolem przepychu i bogactwa, jednak ostatnio z uwagi na ich powszechną dostępność, coraz częściej znajdują zastosowanie w wykończeniach wnętrz hoteli, restauracji i domów. Jego najistotniejszymi zaletami są: atrakcyjny wygląd, trwałość, łatwość w obróbce, a po właściwej impregnacji także odporność na oddziaływanie wody. Powierzchnie marmurowe można wykańczać w rozmaity sposób, nadając im połysk lub matowość, co sprawia, że są bardzo wszechstronne i bez trudu można je dopasować do potrzeb aranżacyjnych. Bardzo korzystne parametry wytrzymałościowe marmuru sprawiają, że jest on chętnie wykorzystywany przez architektów i dekoratorów wnętrz. Zdobią więc nimi ściany w restauracjach, wykorzystują jako blaty, posadzki czy elementy dekoracyjne.

Jak wykorzystać marmur we wnętrzach?

Wymienione powyżej zalety sprawiają, że restauratorzy gotowi są podjąć decyzję o zainwestowaniu w marmury i wykończenie nimi swojego lokalu. Rodzi się jednak kilka kwestii związanych z ich położeniem.

Jednym z powszechniej stosowanych rozwiązań są podłogi. Wykonane z marmuru sprawiają, że lokal nabiera eleganckiego charakteru. Bardzo często możemy także spotkać marmurowe schody w restauracjach piętrowych. Odpowiednio podświetlone i przystrojone, np. wiszącymi na ścianach obok galeriami obrazów wyglądają dworsko i reprezentacyjnie, dodając prestiżu danej lokalizacji.

Nie mniej modnym wariantem są ściany pokryte marmurem. W związku z tym, że dostępne są one w wielu wersjach kolorystycznych, bez trudu dopasujesz je do pożądanej stylistyki wnętrza. Na przykład hurtownia marmuru RR Granity ma wśród dostępnych opcji ponad 20 odsłon marmurów – białe, beżowe, brązowe, szare, srebrzyste, czarne i inne. Posiadają niezwykłą, żyłkową strukturę i tym samym są niepowtarzalne i piękne.

Kolejna propozycja to blaty stołów wykonane z marmuru. Za ikonę tego trendu uważana jest restauracja Romola w Madrycie, którą ogłoszono marmurowym i estetycznym rajem. Za ten wyjątkowy projekt w sercu stolicy Hiszpanii odpowiada Studio Andrés Jaque/Office For Political Innovation. Kontrastowy, żyłkowany marmur znalazł zastosowanie na niemal wszystkich powierzchniach w lokalu – na podłogach, stołach, a nawet na podwieszanych panelach na ścianach i suficie, które tworzą lewitującą, ażurową konstrukcję.

Jak widzisz, marmury świetnie sprawdzą się jako element aranżacji w restauracjach, kawiarniach, pubach czy innych lokalach gastronomicznych. Prezentują się pięknie i elegancko, przez co zwiększają prestiż miejsca i sprawiają, że klienci przychodzą tu nie tylko ze względu na wyśmienite jedzenie czy drinki, ale też dla doznań wizualnych.

Materiał partnera