Koraliki Toho i Miyuki – niewyczerpane źródło inspiracji!

Tworzenie własnej biżuterii to niezwykle pasjonujące i pochłaniające hobby. Mnogość technik i bogate źródło inspiracji jakim jest internet sprawiają, że w artystycznym tworzeniu biżuterii można zatracić się na wiele lat nigdy się nie nudząc. Beading, czyli praca, której podstawę stanowią drobne koraliki otwiera przed hobbystami kolejne niemal niewyczerpane źródło twórczej inspiracji.

Kolorowe koraliki Toho i Miyuki – idealne do beadingu

Beading polega na łączeniu i układaniu koralików w zamierzony sposób (zgodny z daną techniką) za pomocą igły i nici lub też krosna, szydełka czy dysku. Jednak, aby prace wykorzystujące drobne koraliki do biżuterii prezentowały się nienagannie, należy zwrócić uwagę na jakość samych komponentów. Idealne koraliki do beadingu mają symetryczny kształt oraz precyzyjnie dopasowany rozmiar, identyczny dla każdego elementu, jak również odpowiednio duży otwór ułatwiający nawlekanie koralików. Koraliki japońskich firm Miyuki i Toho są przykładem idealnych komponentów wykorzystywanych do beadingu, ze względu na ich wysoką jakość i mnogość kolorystyczną oraz różne wersje rozmiarów. Bardzo popularne koraliki Toho Round (okrągłe) oraz Toho Treasure (cylindryczne), dostępne np. w sklepie Korallo na stronie https://www.korallo.pl/koraliki-toho, pozwalają na stworzenie niebanalnych i unikatowych ozdób.

Popularne ściegi beadingowe

Beading jest sposobem na tworzenie biżuterii mającym bardzo wiele odsłon. Opanowanie choćby jednej popularnej techniki pozwala wykonać wiele różnych ozdób wedle własnego projektu. Do podstawowych ściegów koralikowych zaliczamy:

  • Peyote – to ścieg spotykany już w starożytnym Egipcie i u Indian Ameryki Północnej. W tej technice koraliki układane są jak cegiełki w murze, przesunięte o pół koralika w stosunku do poprzedniego rzędu. Rozróżnia się peyote parzysty oraz nieparzysty. Wykorzystując ten ścieg można uzyskać plecionki płaskie, cylindryczne oraz kuliste. Z użyciem ściegu Peyote można wykonać np. obrączki czy oplot kaboszonu.
  • Brick – to również ścieg, w którym koraliki układane są niczym cegiełki w murze. W porównaniu do peyote, brick jest bardziej zwarty i łatwiej z jego pomocą odwzorować detale. Stosując ścieg brick można wykonać np. koralikowe kolczyki z frędzlami.
  • RAW (Right Angle Weave) – jest ściegiem prostokątnym, występuje w wersji płaskiej oraz przestrzennej (CRAW). Z jego pomocą tworzymy otwartą, elastyczną formę, która nierzadko stanowi bazę do stworzenia wymyślnego projektu.

Rozpoczęcie pracy z koralikami nie jest trudne, choć wymaga trochę wyobraźni przestrzennej i opanowania różnych technik. Oprócz ściegów wymienionych powyżej, warto również spróbować wykorzystać inne metody na stworzenie koralikowej biżuterii. Ciekawym rozwiązaniem są gotowe bazy beadingowe ze stali nierdzewnej pozwalające na sprawne stworzenie swoich pierwszych prac koralikowych (np. wisiorków), jak również spiralnie układające się sznury szydełkowo-koralikowe – doskonałe do tworzenia naszyjników i bransolet.

Materiał partnera