kolorowe ubrania

Koloryzacja tkanin metodą natryskową. Charakterystyka procesu

Tkaniny w końcowej fazie produkcji poddaje się koloryzowaniu. Wtedy nabierają nowych walorów estetycznych. Od dawna farbowano materiały na ubrania naturalnymi sposobami, wykorzystując najczęściej barwniki roślinne lub zwierzęce. Aktualnie jednak najpewniejszymi metodami są procesy przemysłowe. Jednym z nich jest koloryzacją metodą natryskową. Na czym polega tego typu barwienie i jakie otrzymuje się efekty?

Na czym polega metoda natryskowego druku tkanin?

Tkaniny poddane procesowi drukowania natryskowego, pokrywa się barwnikiem przy użyciu specjalistycznych natryskiwaczy. Pistolet natryskowy ma za zadanie nanieść farbę w sposób kontrolowany na powierzchnię tkaniny. Kolory przechodzą przez specjalne sita. Po skończonym procesie kolorowania następuje utrwalanie, czyli suszenie. Końcowy etap to pranie, które ma za zadanie usunąć nieutrwalone resztki barwnika z włókien oraz środki chemiczne użyte uprzednio do przygotowania pasty drukarskiej. Na samym końcu, za pomocą specjalnych substancji, nadaje się tkaninie miękkość. Specyfiki te mają też działanie antyelektrostatyczne.

Te zabiegi stosują profesjonalne firmy wykonujące usługi farbowania, takie jak Farbiarnia BILO. Zazwyczaj zajmują się one również uszlachetnianiem włókien dla zakładów odzieżowych i szwalniczych.

Jakie tkaniny najlepiej przyjmują barwniki?

Najlepiej farbuje się tkaniny naturalne. Farba wnika wtedy równomiernie we wszystkie włókna. W przypadku tkanin ze sztucznymi domieszkami efekt niekoniecznie dorównuje ideałowi. Barwnik może nie przenikać równo we wszystkich miejscach. Dodatkowo ubranie uszyte z takiego materiału szybko blaknie. Najczęściej do farbowania metodą natryskową używa się bawełny, lnu, wiskozy i poliamidu. Metoda ta stosowana jest również w przypadku potrzeby ufarbowania tapicerki meblowej.

Jakie cechy mają tkaniny zabarwione metoda natryskową?

Natryskowy druk tkanin zazwyczaj barwi materiały na jeden kolor, ale istnieje również możliwość uzyskania różnych wzorów. Charakteryzują się one wiernym odzwierciedleniem barw i precyzją rysunku. Kolory są żywe i nasycone. Metoda natryskowa jest w stanie odtworzyć nawet najbardziej skomplikowane wzory. Uzyskane kolory i motywy są bardzo trwałe. Mogą przetrwać wiele prań i intensywne prasownie.

Urządzenie drukujące jest w stanie zapamiętać wzór i sposób jego drukowania, dlatego możliwa jest ciągła produkcja tkaniny o tych samych właściwościach estetycznych. Motyw wciąż znajduje się w bazie danych i da się wrócić do niego w każdym momencie, w zależności od potrzeb.

Materiał partnera