ubrania na narty i snowboard

Jakie ubrania zabrać ze sobą na narty?

Kiedy zima zbliża się wielkimi krokami, każdy miłośnik nart zaczyna z radości zacierać ręce. Przed rozpoczęciem szusowania warto się jednak dobrze przygotować oraz zaopatrzyć w niezbędny sprzęt oraz odzież. Jakie ubrania zabrać ze sobą na narty? Przedstawiamy najważniejsze elementy garderoby, które dobrze jest na siebie włożyć przed wyjściem na stok.

Miłośnicy białego szaleństwa z pewnością wiedzą, jakie ubrania będę niezbędne na stoku. Ci, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na nartach, z pewnością dopiero się nad tym zastanawiają. Na szczęście dłużej nie muszą! Przedstawiamy listę najważniejszych ubrań na narty lub snowboard.

Kurtka narciarska to podstawa

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że to właśnie kurtka narciarska znajduje się na pierwszym miejscu. Nie byle jaka kurtka, bo właśnie narciarska będzie najlepszym wyborem. Na snowboard polecamy jednak kurtkę snowboardową, która jest nieco dłuższa oraz luźniejsza, dzięki czemu daje większą swobodę ruchu.

Co wyróżnia ten typ kurtek? Przede wszystkim membrany, które umożliwiają odprowadzanie nadmiaru wilgoci ze skóry, a jednocześnie nie pozwalają przedostać się wodzie z zewnątrz. Jest nam ciepło i komfortowo – nie pocimy się nadmiernie, a tym samym nie odczuwamy dotkliwiej chłodu –  mówi specjalista ze specjalistycznego sklepu narciarskiego Evik Kurtki narciarskie i snowboardowe wyróżniają dodatkowe rozwiązania umożliwiające schowanie rękawic, gogli lub karnetu. Posiadają również pas śniegowy, dzięki któremu nawet podczas upadku śnieg nie dostanie się pod kurtkę. Dobrze jest również zwrócić uwagę na szwy (powinny być wodoodporne), a także dodatkowe wywietrzniki – dodaje.

Osoby, które szybko marzną, powinny również zdecydować się na dodatkową warstwę pod kurtkę narciarską – najlepiej cienki polar lub kamizelkę.

Spodnie narciarskie. Drugi, najważniejszy element odzieży

Spodnie narciarskie to obok kurtki podstawa. Zwłaszcza jeśli jesteśmy początkującymi narciarzami, a upadki zdarzają się częściej, niż udane zjazdy. Spodnie chronią nas przed zmoknięciem, a jednocześnie zapewniają odpowiednią ochronę termiczną. Początkujący mogą zdecydować się na spodnie na szelkach lub wpinane w kurtkę – dzięki temu nawet podczas upadku śnieg nie dostanie się pod spód. Podobnie jak kurtka powinny być wodoodporne, a jednocześnie funkcjonalne i wygodne. Na nartach lub desce pracują głównie nogi, dlatego nie powinniśmy mieć uczucia ich skrępowania.

Rękawice narciarskie, skarpety i czapka

Ponieważ na kontakt ze śniegiem i wilgocią narażone są również nasze dłonie, ważną rolę odgrywają rękawice narciarskie. Podobnie jak kurtka i spodnie: ciepłe i nieprzemakalne. I o ile nasze stopy chronione są butami, o tyle przyda im się dodatkowe wsparcie, pod postacią wysokich i grubych skarpet. Unikniemy wówczas otarć oraz zapewnimy stopom odpowiednie ciepło oraz suchość.

Na głowie dobrze jest mieć kask, dlatego zamiast tradycyjnej czapki, możemy zdecydować się na cienką chustę, która może pełnić kilka funkcji: czapki, opaski, a także szalika.

Ciepła bielizna: podkoszulka, getry, skarpetki oraz rękawiczki

Najwygodniejszym strojem na narty jest ten „na cebulkę”. Poszczególne warstwy nie powinny być zbyt grube, aby nie krępować ruchów. Doskonale sprawdzą się cienkie, ale ciepłe getry i podkoszulka. Do wyboru, do koloru: nada się zarówno bielizna termoaktywna wykonana z syntetycznych materiałów, jak i wełny merino. Warto jednak pamiętać, że każda z nich będzie miała nieco inne właściwości, czas schnięcia oraz poziom ciepła. Dobrze jest więc wczytać się w opis producenta i samemu przekonać się, który materiał lepiej sprawdzi się w naszym przypadku.

Istotna jest również dodatkowa warstwa na stopach oraz dłoniach, zwłaszcza jeśli te części ciała wyjątkowo nam marzną. Dodatkowa, cienka para rękawiczek pod rękawice narciarskie przyda się w sytuacji, kiedy trzeba będzie wyjąć karnet lub odebrać telefon. Ręce nam nie zmarzną, a cienkimi rękawiczkami łatwiej wykonywać normalne czynności.

Co zabrać dodatkowo?

Jeżeli wybieramy się nie tylko na narty i planujemy również inne aktywności, konieczne jest zabranie ze sobą dodatkowych ubrań. Przydadzą nam się ciepłe i wygodne buty, ciepłe legginsy i bluza, polar lub sweter. Dodatkowo oczywiście ciepła czapka i rękawiczki oraz zwykła kurtka – ta narciarska może być mokra po całym dniu spędzonym na stoku, a co więcej zbyt cienka do innych aktywności. Grube, wełniane skarpety możemy potraktować jako kapcie do siedzenia przy kominku, a duży szal jako koc, jeśli będziemy chcieli się dodatkowo ogrzać.

Lista rzeczy do zabrania na narty/snowboard

Poniżej przydatna lista z wyszczególnionymi elementami odzieży, które powinniśmy wziąć ze sobą na narty.

Na stok:

 • kurtka narciarska,
 • ciepła bluza/polar/kamizelka,
 • spodnie narciarskie,
 • rękawice narciarskie,
 • drugie, cienkie rękawiczki (najlepiej dotykowe),
 • grube i wysokie skarpety narciarskie,
 • dodatkowa, cienka para skarpetek,
 • bielizna termoaktywna lub z wełny merino: getry i koszulka z długim rękawem,
 • chusta na głowę lub szyję, ewentualnie czapka.

Do innych aktywności:

 • dodatkowa kurtka,
 • wygodne legginsy lub spodnie, pod które można założyć dodatkową warstwę,
 • ciepłe i wygodne buty,
 • rękawiczki i czapka,
 • duży szal, którym można się owinąć,
 • sweter lub bluza,
 • wełniane lub inne grube i ciepłe skarpety.

No i oczywiście nie zapominajmy o rzeczach oczywistych: zapasie bielizny, spodniach na wyjście i dresowych, piżamie i tym podobnych… Tu liczba oraz rodzaj ubrań zależy od długości wyjazdu oraz atrakcji, które planujemy – dlatego niemożliwe jest przygotowanie pełnej listy. Na koniec warto dodać, że w przypadku skarpetek i bielizny lepiej wziąć więcej, niż mniej – w końcu na stoku nie trudno je przemoczyć.

Materiał partnera