zasłony

Jaki materiał wybrać na zasłony?

Zasłony to tradycyjny rodzaj osłony okiennej, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to przede wszystkim dekoracja otworu okiennego, ale także praktyczne rozwiązanie zapewniające poczucie intymności i chroniące przed spojrzeniami innych osób, a także przed słońcem. Wszystko zależy od tego, jaki materiał na zasłony wybierzemy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kryteria wyboru materiału na zasłony

Nie ulega wątpliwości, że podstawowym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę wybierając materiał na zasłony, są jego walory estetyczne. Zasłona stanowi bowiem ważny element aranżacji pomieszczenia i powinna być dopasowana do stylu pozostałych elementów wyposażenia. Istotną rolę odgrywa tu grubość, a co za tym idzie również ciężar zasłony. Przykładowo styl klasyczny czy modny ostatnio skandynawski idealnie uzupełnią naturalne, cięższe materiały, natomiast w pokojach o nieco romantycznym wystroju, a także w sypialniach dziecięcych, idealnie sprawdzają się zwiewne zasłony dodające pomieszczeniu lekkości. Nie bez znaczenia jest także kolor zasłon, który warto dopasować do innych elementów aranżacji, np. obicia kanapy, kolorystyki ścian czy innych tekstyliów, takich jak dywany bądź poszewki na poduszki. Pod względem estetyki istotna jest także faktura materiału – tkaniny połyskliwe dodadzą szyku i elegancji, natomiast matowe stworzą ciepłą atmosferę we wnętrzu. Aby zasłona dobrze się prezentowała, warto wybierać materiały o dużej wytrzymałości i odporności na zabrudzenia czy zagniecenia, takie, które łatwo się pielęgnuje. Powinny być one dekatyzowane, by zapobiegać zbieganiu się zasłony, czyli zmianom kształtu i wymiarów. Nie bez znaczenia jest również stopień przepuszczania światła słonecznego przez materiał – do sypialni zwykle wybieramy zasłony grubsze, osłaniające przed promieniami słońca i zapewniające większą intymność.

Rodzaje materiałów na zasłony

Renomowane sklepy z produktami tekstylnymi, takie jak sklep internetowy Tendina, oferują różne rodzaje materiałów na zasłony. Do najpopularniejszych typów tkanin wykorzystywanych w tym celu należy:

  • Żakard – to wyjątkowy materiał, tkany z różnokolorowych przędz i charakteryzujący się grubym splotem. Tkaninę tę wyróżnia znaczna grubość, dzięki czemu uszyte z niej zasłony doskonale chronią wnętrze przed promieniami słonecznymi. Poza tym żakard wyróżnia łatwość pielęgnacji.
  • Satyna – wykonana najczęściej z włókien poliestrowych, ewentualnie bawełnianych. Sekret jej uroku tkwi w dwuwarstwowej strukturze, z czego jedna jest matowa, a druga błyszcząca. Dzięki temu satynowe zasłony są niezwykle eleganckim dodatkiem do wnętrz.
  • Tkaniny średnio zasłaniające i częściowo przezroczyste – lekkie i zwiewne zasłony szyte z włókien poliestrowych delikatnie rozpraszają światło słoneczne, tworząc we wnętrzu niezwykłą atmosferę.

Odpowiednio dobrany materiał na zasłonę sprawi, że osłona okna będzie efektownym i praktycznym dodatkiem.

Materiał partnera