Ubiór na pogrzeb

Jak się ubrać na pogrzeb?

Każdy z nas w pewnym momencie życia bierze udział w pogrzebie członka rodziny, przyjaciela lub bliskiego znajomego. Istotną rzeczą, jaką musimy przygotować na ten dzień, jest odpowiedni ubiór żałobny. Jest on ważnym aspektem savoir – vivre i wyrazem szacunku dla zmarłego oraz jego najbliższej rodziny. W zależności od stopnia pokrewieństwa lub zażyłości, można pozwolić sobie jednak na pewne odstępstwa. Jak zatem ubrać się na ceremonię pogrzebową?

Jak powinna ubrać się na pogrzeb bliska rodzina oraz krewni?

Kolor czarny jest kolorem żałoby i to właśnie ubrania w tej barwie najczęściej wybiera na ceremonię pogrzebu najbliższa rodzina osoby zmarłej. Pogrzeby odbywają się w różnych miesiącach, dlatego ważne, aby dostosować garderobę żałobną pod porę roku. Latem kobiety powinny pamiętać o dłuższych sukienkach i zakrytych ramionach w kościele, zimą mogą postawić na eleganckie spodnie lub spódnice i żakiet. Kobiety z najbliższej rodziny powinny unikać krótkich spódniczek i bardzo wysokich szpilek, gdyż taki ubiór może być uznany za niestosowny i niezbyt właściwy do okazji. U mężczyzn natomiast dobrym wyborem będzie ciemny garnitur, krawat i biała koszula, lub po prostu marynarka.

Ubiór na pogrzeb ma zaakcentować ból po stracie ukochanej osoby oraz oddanie jej czci i szacunku. Czerń jest kolorem, który podkreśla podniosły i zarazem smutny nastrój momentu ostatniego pożegnania – zauważa przedstawiciel Zakładu Pogrzebowego Anubis we Wrocławiu.

Jednak czy każda osoba, która wybiera się na pogrzeb, zobligowana jest do wkładania czarnych ubrań? Otóż osoby niespokrewnione ze zmarłym, znajomi z pracy, koleżanki, koledzy, czy sąsiedzi, nie muszą specjalnie kupować na tę okazję nowych ubrań. Jeżeli w szafie nie ma nic w odcieniu czerni, można wybrać stonowane kolory, np. granat, grafit, ciemny beż, czy szarości. U Panów nie ma konieczności zakładania garnituru, wystarczy sama marynarka. To samo tyczy się Pań.  Ważne, aby unikać barw pretensjonalnych, np. ognistych czerwieni, intensywnych fioletów, czy róży. Na pogrzebie najczęściej panuje zasada – im dalszą osobą dla zmarłego byliśmy, tym mniej formalnie możemy się ubrać. Nie zapominajmy o dokładnym uprasowaniu odzieży. Strój musi być czysty i schludny. Co do dzieci, ich strój powinien być elegancki, jednak nie ma konieczności zakładania ciemnej odzieży.

Co z makijażem i dodatkami?

W ubraniu duże znaczenie odgrywają również akcesoria. Jak dobrze wiemy, pogrzeb wiąże się z trudnymi emocjami, dlatego dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w duże ciemne okulary przeciwsłoneczne, które ukryją naszą rozpacz i łzy. To właśnie dzięki nim, będziemy mogli doskonale chronić swoją prywatność i oddać się żałobie oraz refleksji. W bardzo chłodne dni dobrze zdecydować się na akcesoria w postaci szalika lub apaszki, rękawiczek i eleganckiego okrycia głowy, np. kapelusza, czapki lub beretu. W deszczowy dzień natomiast przyda się dodatkowo parasol.

Na ceremonie pogrzebowe nie powinno się używać wyrazistej biżuterii, duszących perfum i mocnego makijażu. Jeżeli osoba zmarła była nam bardzo bliska, warto rozważyć zrezygnowanie z makijażu albo użyć kosmetyki wodoodporne, które sprawią, że łzy nie rozmarzą nam makijażu i nie pogorszą naszego wyglądu. Jeżeli Panie decydują się na założenie spódnicy lub sukienki, powinny pamiętać o założeniu rajstop, najlepiej ciemnych.  W innym przypadku warto wybrać przewiewne i eleganckie spodnie. Na pogrzebie ważne jest także obuwie. Panie powinny wybrać buty z zakrytym palcem i piętą – nawet latem. Najlepiej sprawdzą się tutaj czółenka z obcasem. Pamiętajmy jednak, że zbyt wysoki obcas może wyglądać wyzywająco, dlatego czasami lepszym rozwiązaniem jest założenie eleganckich butów na płaskiej podeszwie, np. baleriny lub mokasyny. Na koniec warto wziąć sobie do serca, że zarówno wygląd, jak i zachowanie na ceremonii pogrzebowej powinny być możliwie, jak najbardziej zachowawcze i konserwatywne.

Materiał partnera