buty

Jak kupować buty na kilka sezonów?

Aby cieszyć się zadbanymi, czystymi i pozbawionymi uszkodzeń butami przez kilka lat, wcale nie musimy wymieniać ich co sezon. Istotne jest zakupienie takich, do których produkcji użyto materiałów wysokiej jakości, podatnych ponadto na zabiegi pielęgnacyjne oraz konserwacyjne. Nawet najlepszy but bez odpowiedniego podejścia ze strony jego właściciela może nie przetrwać nawet jednego sezonu.

Wybór wytrzymałych butów

Buty, które posłużą nam przez kilka sezonów, to buty przede wszystkim dobrze wykonane. Takie wysokiej jakości obuwie możemy zakupić na przykład w sklepie Steel. Czym się ono charakteryzuje? Przede wszystkim trwałymi komponentami użytymi do jego produkcji. Jeśli chcemy, aby buty z powodzeniem przetrwały kilka lat, z całą pewnością możemy zwrócić uwagę na takie wykonane ze skóry. Skóra od bardzo wielu lat stanowi podstawowy surowiec do wytwarzania butów i jeśli tylko nie zależy nam na tym, aby były to buty sportowe, z pewnością nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu. Oczywiście nie oznacza to, że buty sportowe wykonane ze skóry nie są w ogóle produkowane – po prostu znacznie trudniej jest je kupić, bo większość wykonywana jest z materiałów syntetycznych, które są niestety mniej wytrzymałe. Skóra ma także wiele innych zalet, w tym bardzo dużą podatność na różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne wydłużające jej żywotność.

Podstawą jest pielęgnacja

Nie ulega wątpliwości, że buty stopniowo niszczeją – zwłaszcza gdy często z nich korzystamy. Proces ten możemy znacznie spowolnić korzystając z odpowiednich dla danego rodzaju obuwia preparatów. Dla obuwia skórzanego będą to przede wszystkim różnego rodzaju substancje natłuszczające i nabłyszczające, których warstwy tworzą ochronną powłokę na bucie. Nawet jeśli widzimy, że buty zaczynają się gorzej prezentować, nie powinniśmy ich od razu wyrzucać. Większość uszkodzeń da się po prostu naprawić, niezależnie od tego, jaka była przyczyna ich powstania. Nowoczesne środki do pielęgnacji obuwia radzą sobie z różnego rodzaju przetarciami i rysami, a także matowieniem skóry. Zadbać musimy także o podeszwę – możemy wymieniać fleki, obcasy czy nawet całą podeszwę w całości, o ile tylko znajdziemy sprawnego szewca. Ponadto na rynku coraz więcej jest firm oferujących personalizację i odnawianie nawet bardzo zniszczonego obuwia. Zabiegi tego typu są znacznie tańsze niż kupno nowych wysokiej jakości butów, a mamy wówczas pewność, że odzyskają one dawną świetność – zachowując przy tym dopasowanie do naszej stopy, indywidualny styl i wartość sentymentalną.