Kolczyki odpowiednio dobrane do ksztaltu twarzy

Jak dobrać kolczyki do kształtu twarzy?

Wiele kobiet nie zastanawia się przy zakupie kolczyków nad tym, czy będą pasować one do ich twarzy. Najczęściej liczy się dla nich po prostu to, czy im się podobają. Biżuteria to jednak coś, co należy umieć dobrać, aby pełniła ona właściwą rolę estetyczną. Jeżeli chodzi o kolczyki, najczęściej dobiera się je do kształtu twarzy. Jakie rodzaje będą pasować do poszczególnych jej kształtów?

Kształty twarzy

Podstawowa zasada brzmi: nie powinno się dobierać kolczyków w takim kształcie, w jakim jest twarz. Najpierw trzeba jednak zacząć od poznania jej kształtu. Może ona być:

  • kwadratowa,
  • okrągła,
  • trójkątna,
  • owalna.

Wystarczy zaczesać włosy do tyłu i spojrzeć na twarz jak na figurę geometryczną. W wielu przypadkach może to być trudna sztuka, dlatego warto ją zbadać dłońmi, aby wyróżnić ewentualne zakrzywienia. W razie problemu można poprosić o pomoc kogoś z bliskich lub spytać o radę np. kosmetyczki.

Jak dobrać kolczyki pod konkretny kształt twarzy?

Jeżeli chodzi o owalną twarz, z reguły jest ona proporcjonalna. Ludzie o takim kształcie najczęściej mają nieco wyższe czoło i lekko wysunięty do przodu podbródek. Zaletą jest to, że do owalu będzie pasować większość kolczyków. Niekorzystne mogą okazać się tylko długie, owalne kolczyki, które niepotrzebnie wydłużą twarz. Jeżeli chce się nadać swojemu obliczu większej drapieżności, polecane są ostre figury geometryczne, np. kwadraty czy romby. Również duże kolczyki mogą się ciekawie prezentować, ale trzeba pamiętać, aby nie były za duże – szczególnie, jeżeli twarz ma delikatne rysy.

Okrągłą twarz charakteryzuje często nisko osadzone czoło, mały, zaokrąglony podbródek i pełne policzki. Zazwyczaj mają ją kobiety o pełniejszych kształtach, ale nie jest to reguła. Taki kształt warto optycznie wyszczuplić, dlatego przydadzą się tutaj podłużne kolczyki. Dobre mogą się okazać także wiszące figury geometryczne. Powinny one sięgać za żuchwę. Jeżeli komuś się jednak nie podobają, być może to małe wkrętki okażą się odpowiednim rozwiązaniem.

Kwadratowa twarz zazwyczaj posiada szerokie czoło, wystające kości policzkowe, a linia żuchwy może tworzyć z brodą linię prostą. Taki kształt jest niezwykle wyrazisty, dlatego warto go złagodzić. Nadadzą się tu kolczyki okrągłe, a także wiszące, długie, które będą szersze u góry, ale zwężą się ku dołowi

– tłumaczy przedstawiciel firmy Diament Plus. Koła, owale, łezki, fale, kule – to idealna biżuteria dla kwadratowej twarzy. Co ważne, nie mogą się one kończyć na wysokości brody – wtedy ją poszerzą.

Trójkątna twarz ma wąski podbródek, szerokie czoło oraz szeroko rozstawione kości policzkowe. Kolczyki powinny odwrócić uwagę od wąskiego podbródka, dlatego muszą być one węższe na górze, szersze na dole. Powinny się one kończyć na wysokości brody. Idealnie nadadzą się łezki, trójkąty czy „żyrandole” i „miotełki”. Niekorzystne mogą się okazać odwrócone trójkąty – ich trzeba unikać.

Każda twarz ma inny kształt, a więc należy do niej dobierać odpowiednie dodatki, a czasem i nawet kolory. To pomoże we właściwej prezentacji.

Materiał partnera