fotolia.com, 213259209 | Autor: auremar

Jak dbać o eleganckie obuwie?

Buty to taka część naszego ubioru, na którą zwraca się szczególną uwagę. Od ich jakości, wyglądu, oraz tego, czy są czyste i zadbane, zależy finalny efekt każdej stylizacji. Bez odpowiedniej pielęgnacji nawet najdroższe obuwie straci swój urok i blask. Dlatego, jeżeli posiadasz w swojej kolekcji eleganckie modele butów, koniecznie sprawdź, jak prawidłowo o nie zadbać.

Zazwyczaj droższe i lepsze jakościowo obuwie jest wykonane z prawdziwej skóry. W przypadku butów najczęściej mamy do czynienia ze skórą licowaną, czyli gładką. Powstaje ona w wyniku obróbki mechanicznej i pokrycia odpowiednimi woskami. W ten sposób uzyskuje się efekt jednolitej struktury. Taki rodzaj butów jest wyjątkowo odporny na wszelkie zabrudzenia oraz wilgoć. Kolejnym rodzajem, który znajdziemy w sklepach, są skóry lakierowane, czyli te o całkowicie gładkiej, połyskującej strukturze. Ich wadą jest większa podatność na uszkodzenia, zarówno te związane z działaniem wilgoci, jak i normalnym użytkowaniem. Na lakierkach szybciej powstają rysy i odkształcenia. Kolejne na liście są skóry szorstkie, czyli delikatne i przyjemne w dotyku, o strukturze tzw. meszku. Wśród nich możemy wymienić popularny zamsz oraz nubuk.

Niezależnie od rodzaju butów, o które chcemy zadbać, a także od tego, czy chodzi o skórę, czy zamsz, podstawą jest właściwa pielęgnacja. Zacznijmy od prawdziwej skóry. Zarówno delikatne szpilki, jak i masywne botki, wymagają perfekcyjnego czyszczenia i polerowania. Warto zainwestować w specjalny zestaw do pielęgnacji obuwia, czyli miękką szmatkę, szczotkę do pastowania, oraz środek nabłyszczający. Przed rozpoczęciem pielęgnacji powinniśmy wyjąć sznurówki. Później należy usunąć wszelkie zabrudzenia, kurz i ewentualne błoto, zmywając je wilgotną ścierką. Nigdy nie wkładamy butów pod bieżącą wodę. Później, gdy już dobrze wyschną, możemy zabrać się za pastowanie. Najlepiej szukać takich produktów, które nie tylko nabłyszczają, ale również pielęgnują skórę. Warto nałożyć dwie warstwy pasty, rozpoczynając od samego czubka butów i kierując się ku górze. Na koniec wystarczy wypolerować całość miękką szmatką.

Czyszczenie butów z zamszu i nubuku

Kolejnym, nieco trudniejszym w pielęgnacji rodzajem obuwia, są te ze skóry szorstkiej: zamszu lub nubuku. Mimo to mogą być trwalsze nawet od typowej skóry licowanej. Oczywiście, aby tak się stało, konieczne jest ich regularne czyszczenie i konserwacja. Starajmy się nie używać wody do zamszu. Zamiast tego, powinno się go dokładnie szczotkować. Robimy to delikatnie, zgodnie z kierunkiem włosia i w ten sposób pozbywamy się zabrudzeń. Gdy zanieczyszczenia są dość mocne, możemy zastosować specjalną gumę do zamszu. Jeżeli zdarzy się, że guma nie poradzi sobie wystarczająco dobrze, wymagane będzie sięgnięcie po specjalny płyn przeznaczony do tego rodzaju obuwia. Zanim go użyjesz, koniecznie zapoznaj się z instrukcją dołączoną do opakowania.

Do zamszu nie używamy żadnych past. Jedynym sposobem na ochronę przed płowieniem i powstawaniem kolejnych zabrudzeń będzie zastosowanie impregnatu w sprayu. Oprócz tego w sklepach obuwniczych znajdziemy specjalne środki do odnowy koloru i renowacji, które przydadzą się wtedy, gdy zamsz lub nubuk zaczną tracić swój pierwotny wygląd i charakterystyczną miękkość.

Materiał partnera