buty skorzane konserwacja czyszczenie

Jak dbać o buty ze skóry?

Skóra to materiał, który wymaga specjalnego traktowania, dlatego jeśli wykonane z niego buty mają być w dobrej kondycji przez długi czas, trzeba o nie dbać. W zakres pielęgnacji wchodzi między innymi utrzymywanie obuwia w czystości, ale również stosowanie odpowiednich zabezpieczeń przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Dowiedz się, jak dbać o buty ze skóry.

Przygotowanie butów przed użyciem

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać powstawaniu szkód, niż później je naprawiać. Dlatego zanim zaczniesz nosisz skórzane buty, warto je odpowiednio przygotować. Można to zrobić za pomocą delikatnej impregnacji. Dzięki powłoce ochronnej obuwie będzie mniej podatne na zabrudzenia, a także na przemakanie.

Przed impregnacją buty należy wyczyścić. Jeśli chodzi o zabrudzenia takie jak błoto czy ziemia, najlepiej zostawić je do wyschnięcia, a potem usunąć twardą szczotką. Następnie buty możesz przetrzeć wilgotną ściereczką.

-W trudnych przypadkach buty można poddać kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, szamponu do skór czy innego łagodnego detergentu

– podpowiada pracownik firmy Jan Kielman.

Skórzanych butów nie należy suszyć przy grzejnikach ani na słońcu, powinny schnąć w naturalnym tempie w ciepłym i przewiewnym miejscu. Kolejnym ważnym etapem po wyczyszczeniu obuwia jest nawilżenie jego cholewek i czubków specjalnymi kremami. Wciera się je miękką szmatką w małych ilościach.

Jak pielęgnować obuwie skórzane?

Czyszczenie i zapobieganie uszkodzeniom butów to podstawa, ale warto też podkreślić ich walory estetyczne w inny sposób. W tym celu obuwie konserwuje się z pomocą specjalnych substancji. Przydatne będą kremy, które zapewnią elastyczność butów, wnikając w głąb skóry. Wykorzystuje się do tego również twarde pasty dobrane kolorystycznie, które tworzą powłokę na powierzchni butów ze skóry i pogłębiają ich kolor. Istotnym etapem jest też polerowanie. W tym przypadku trzeba pamiętać o tym, żeby warstwa pasty nie była za gruba, bo może zacząć się kruszyć, co nie wpłynie dobrze na estetykę obuwia. Pasta nie może być też jaśniejsza od buta – najlepiej, jeśli jest w tym samym kolorze, ale ciemniejsza również dobrze się sprawdzi. W przypadku uszkodzeń obuwie należy zanieść do specjalisty, który w miarę możliwości zajmie się przywróceniem ich do poprzedniego stanu.

Chcąc utrzymać buty w dobrej kondycji, tak aby mogły służyć przez lata, trzeba o nie dbać i regularnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne. Dużą rolę odgrywa też używanie specjalistycznych środków dobrej jakości. Dbanie o obuwie skórzane wymaga nieco zaangażowania, ale jest ono warte efektu – buty tego typu prezentują się bardzo elegancko i robią wrażenie, ale tylko pod warunkiem, że są zadbane i utrzymane w dobrym stanie.

Materiał partnera