okulary pilotki aviator historia

Historia kultowych okularów pilotek

Wraz z nadejściem lata zaczynamy myśleć o ochronie przeciwsłonecznej. W tym celu kupujemy kremy z filtrem, a także zakładamy przyciemniane okulary, zabezpieczające nasz wzrok przed działaniem promieni UV. Nie jest to jednak ich jedyna rola, ponieważ od wielu lat są one również obowiązkowym elementem letniej stylizacji. Dobieramy więc ich rodzaj nie tylko do kształtu twarzy, ale też do stroju, tworząc w ten sposób modne połączenie przyjemnego z pożytecznym. I choć zapewne w naszych szufladach znajdują się liczne modele okularów, nie może wśród nich zabraknąć kultowych pilotek o ciekawej historii. 

Kto z nas nie oglądał filmu Top Gun z Tomem Cruisem w roli głównej. Kobiety zachwycały się urodą przystojnego aktora, mężczyźni zaś pragnęli naśladować jego styl. Zakładali więc charakterystyczne kurtki, a przede wszystkim zaczęli poszukiwać okularów o nietypowym kształcie, zwanych potocznie pilotkami. Od tego czasu stały się one niezwykle modne, co nie zmieniło się również do dziś. Przechadzając się po plaży czy popularnych deptakach, widzimy ich całe mnóstwo – i to nie tylko na twarzach mężczyzn, ale i kobiet. Niewielu z nas jednak wie, jaka jest ich prawdziwa historia. 

Okulary przeciwsłoneczne są dzisiaj ważnym elementem stylizacji, choć ich pierwotna funkcja była zupełnie inna. Ich najważniejszym zadaniem miała być ochrona wzroku przed promieniami słonecznymi, które były szczególnie uciążliwe dla pilotów. Oślepieni ostrym słońcem nie mogli w porę dostrzec wroga, co znacznie utrudniało zarówno obronę, jak i atak. Należało więc temu jakoś zaradzić. Amerykański generał McReady zwrócił się do firmy Bausch&Lomb z prośbą o zaprojektowanie okularów, które zapewniłyby pilotom skuteczną ochronę. W 1929 ruszyła produkcja okularów aviator, zwanych również pilotkami. Od 1937 roku zaczęły być one produkowane pod szyldem marki Ray-Ban. Soczewki o niesymetrycznym kształcie przypominającym krople wody początkowo umieszczone były w oprawkach z tworzywa sztucznego. Dopiero w 1937 roku zmieniono je na cienką, metalową ramkę i zyskały kultowy wygląd, który pozostał niezmieniony do dziś. 

O przyczyny niezwykłej popularności pilotek zapytaliśmy przedstawiciela sklepu Monita Stile.

Pilotki to najpopularniejszy model okularów przeciwsłonecznych na świecie. Dzięki swojej nietypowej formie pasują do wszystkich kształtów twarzy. Ponadto możemy wybierać spośród licznych kolorów szkieł i oprawek, co sprawia, że każdy znajdzie takie okulary, które podkreślą nie tylko jego styl, ale i osobowość.

Początków kultowych pilotek należy szukać w potrzebach amerykańskiego lotnictwa lat trzydziestych. I choć początkowo nie były zbyt popularne, prawdziwe zainteresowanie zyskały dzięki filmowi Top Gun. Od tego czasu na stale zagościły wśród elementów naszej garderoby, stając się kultowym i niezastąpionym dodatkiem.

Materiał partnera