Hafciarka domowa – właściwości i zastosowanie

Haft to mimo upływu lat jedna z bardziej popularnych metod znakowania i ozdabiania odzieży różnego rodzaju. Jest nie tylko estetyczna i efektowna, ale i trwała. Dlatego też zainteresowanie maszynami do haftowania nie maleje. Jaką hafciarkę domową warto wybrać? Jakie zastosowanie znajdują urządzenia tego rodzaju i jakie właściwości mają? Okazuje się, że oferta w tym zakresie jest bardzo szeroka.

Hafciarki jednogłowicowe

W przypadku świadczenia drobnych usług krawieckich czy wykonywania niewielkich zdobień na tkaninach wykorzystywane są hafciarki jednogłowicowe typu domowego. Są one stosunkowo tanie, a przy tym niewiele ważą i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Kolejnym ich atutem jest prosta i niezbyt skomplikowana obsługa. Przy okazji sam producent dostarcza różnorodne, gotowe wzory do wykorzystania. Takie urządzenia mają jednak i swoje wady. Raczej nie sprawdzają się w przypadku zastosowania przemysłowego. Wynika to z dość niskiej wydajności pracy. Ponadto hafciarki tego typu wykorzystują tylko jedną igłę, co podczas haftowania wielokolorowego wymusza częste zatrzymywanie maszyny i wymianę nici na inne. Pole haftu jest też znacznie mniejsze niż w przypadku maszyn przemysłowych. Hafciarki domowe są jednak świetnym rozwiązaniem dla osób, dla których haftowanie jest prawdziwą pasją. W takiej sytuacji urządzenia tego typu są w zupełności wystarczające. Takie hafciarki ma w swojej ofercie na przykład firma Sintex.

Hafciarki przemysłowe

W niektórych sytuacjach lepszym pomysłem jest zakup większej hafciarki przemysłowej. Na rynku dostępne są różnorodne maszyny o zróżnicowanej liczbie głowic haftujących. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są maszyny z wolnym ramieniem. Pozwala to na haftowanie na wyrobach już gotowych czy na czapkach kaszkietówkach. Obecnie takie maszyny cieszą się ogromną popularnością. Podstawowym atutem hafciarek tego typu jest obecność wielokolorowych głowic oraz bardzo stabilna konstrukcja. Pozwalają one na haft zarówno na wykrojach, jak i na gotowej odzieży. Sprawdzają się nawet podczas wielogodzinnej, żmudnej pracy, jednocześnie jednak zajmują sporo miejsca i nie są zbyt tanie – ale ten wydatek w dłuższej perspektywie czasu się zwraca. Takie maszyny są polecane osobom, które haftowanie traktują jako sposób na życie lub sprzedają swoje produkty. Wówczas kluczem do sukcesu jest niezawodność i stabilność, które hafciarki przemysłowe zdecydowanie zapewniają – w takiej sytuacji warto więc przyjrzeć się im bliżej.

Materiał partnera