Filtry węglowe w maskach przeciwgazowych. Jak często należy je zmieniać?

Maski przeciwgazowe to indywidualne urządzenia, wyprodukowane najczęściej z gumy lub silikonu, przylegające ściśle do twarzy i służące do ochrony dróg oddechowych, oczu i skóry twarzy przed działaniem środków trujących, pyłów radioaktywnych, gazów, bakterii oraz wirusów. Obecnie najszersze zastosowanie znajdują w przemyśle chemicznym. Jak często należy zmieniać filtry węglowe w maskach przeciwgazowych, aby działały poprawnie?

W przemyśle chemicznym maski przeciwgazowe chronią pracowników przed lotnymi zanieczyszczeniami przemysłowymi. Sprawdzają się także w górnictwie i pożarnictwie.

Możemy rozróżnić dwa rodzaje masek przeciwgazowych: filtracyjne oraz izolacyjne. Pierwsze oczyszczają powietrze za pomocą wbudowanych w nie filtrów, filtro-pochłaniaczy lub pochłaniaczy. Jak często należy je zmieniać?

Budowa maski

Każda typowa maska przeciwgazowa składa się z części twarzowej, pochłaniacza lub filtro-pochłaniacza oraz torby, przeznaczonej do jej przechowywania i transportu, a także do transportu dodatkowego wyposażenia.

Najważniejszym elementem maski będą filtry, filtro-pochłaniacze lub pochłaniacze. Wykonane z cienkiej blachy lub tworzywa sztucznego, mocowane są na dole maski i uformowane w kształcie płaskiej lub podłużnej walcowatej puszki. Zintegrowane są one z częścią twarzową maski.

Wysokiej jakości filtry węglowe posiada w swojej ofercie Biuro Inżynierskie BODIM, zajmujące się produkcją, handlem oraz usługami z zakresu uzdatniania powietrza przemysłowego.

Zmiana filtrów

Czas działania filtra węglowego w masce przeciwgazowej uzależniony jest od kilku czynników. To, jak długo będzie skuteczny zależy przede wszystkim od jego typu oraz pojemności absorpcyjnej, wilgotności i temperatury otaczającego powietrza, a także stopnia uciążliwości pracy. Rozważając zmianę filtra, należy wziąć pod uwagę także rodzaj wydzielającego się gazu lub pary podczas pracy, a także jego stężenie. Niemniej ważny będzie rodzaj stopnia i zanieczyszczenia powietrza pyłami oraz sposób przechowywania pochłaniacza.

Istnieją trzy zasadnicze sytuacje, w których filtr, filtro-pochłaniacz lub pochłaniacz należy bezwzględnie zmienić. Należą do nich:

  • wyczucie przez użytkownika maski smaku lub zapachu, charakterystycznego dla substancji chemicznej, która występuje w postaci par lub gazu
  • podrażnienie błon śluzowych użytkownika maski
  • odczuwanie przez użytkownika maski znacznego wzrostu oporu powietrza podczas oddychania, co jest skutkiem ograniczenia przepływu powietrza z powodu zatkania warstwy filtrującej

W żadnej z powyższych sytuacji nie należy zwlekać z wyminą filtra, lecz bezzwłocznie dokonać tej operacji.

Materiał partnera