Elementy ubioru każdego narciarza

Perspektywa zimna lub przemoczenia zniechęca cię do wyruszenia na stok? To znaczy, że poprzednim razem nie miałeś dobrego ubrania. Prawidłowo dobrana, wysokiej jakości odzież narciarska nie tylko zapewnia skuteczną ochronę przed chłodem, ale też pełną swobodę ruchu. W bogatej ofercie sklepów sportowych z pewnością znajdziesz ubrania na stok, które pozwolą ci czuć się i wyglądać wspaniale.

Co prawda jedynym absolutnie niezbędnym elementem stroju narciarza jest kask, jednak profesjonalną odzież sportową z pewnością docenisz już przy pierwszym zjeździe w sezonie. Podpowiadamy, z jakich elementów powinien składać się ciepły i wygodny ubiór narciarza.

Strój narciarski od podszewki

Uprawiając aktywność fizyczną, pocimy się. To, że kilka godzin szusowania na stoku będzie skutkowało przepoconą bielizną, nie jest zaskoczeniem. Ważne jest natomiast, by odzież przylegająca bezpośrednio do ciała nie zatrzymywała wilgoci. Dlatego niewskazane jest używanie zwykłych bawełnianych podkoszulków. Kompletując swój strój narciarski, pamiętaj o zakupie bielizny termicznej. W sklepach sportowych znajdziesz koszulki termiczne z długim rękawem, spodnie termiczne i całe zestawy. Dobrej jakości bielizna termiczna (np. marek Majesty, Viking) odprowadza wilgoć z ciała, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. Pamiętaj, by wybierać bieliznę przylegającą do ciała, ale jednocześnie niekrępującą ruchów.

Planując jazdę przy bardzo dużym zimnie, na koszulkę termiczną warto założyć ekstra docieplacz. Zamiast zwykłej bluzy lepiej sprawdzi się profesjonalna, lekka kamizelka dociepleniowa, którą w razie potrzeby można zdjąć, złożyć i zmieścić nawet w kieszeni. Producent sprzętu i odzieży Majesty przygotował dla sportowców również docieplające spodenki, które z powodzeniem można założyć na spodnie termiczne, a pod techniczne spodnie narciarskie – podpowiada specjalista z firmy freaksshop.pl.

Wierzchnia odzież narciarska

Kurtka narciarska powinna być ciepła i wodoodporna, ale nie całkowicie szczelna. Ponieważ musi zabezpieczać twoje ciało przed zimnem i wilgocią z zewnątrz, a jednocześnie umożliwiać odprowadzanie nadmiaru ciepła i potu z ciała, musi być wykonana ze specjalnych materiałów. Dobra kurtka narciarska powinna więc być uszyta z tkaniny wodoodpornej i wiatroszczelnej, ale oddychającej. Ważne jest też by była możliwie jak najlżejsza, a jednocześnie mocna i odporna na rozdarcia.

Podobne wymagania muszą spełniać spodnie narciarskie. Spodnie mają chronić narciarza przed przemoczeniem podczas kontaktu ze śniegiem i przed przeszywającymi podmuchami mroźnego wiatru. Profesjonalne spodnie narciarskie zbudowane są z kilku warstw: wewnętrznej membrany, która zapewnia komfortową wentylację i powłoki wierzchniej, która zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi. Bardzo ważna jest sama jakość wykonania spodni – szwy i kieszenie powinny być wodoodporne, wskazana jest też obecność wywietrzników.

Wierzchnia odzież narciarza, podobnie jak bielizna, powinna być dopasowana do właściciela pod kątem rozmiaru w taki sposób, by nie ograniczać jego ruchów. Dobrym pomysłem jest wybór kurtki i spodni w jaskrawym kolorze, co poprawi twoją widoczność na stoku i pomoże ustrzec się zderzeń z innymi użytkownikami stoku. Przydatnym uzupełnieniem wymienionych elementów ubioru są oczywiście rękawice, opaski na zatoki, czapki pod kask i ciepłe skarpety.

Materiał partnera