Dlaczego tak ważna jest ochrona dłoni i stóp na stoku narciarskim

Czym jest odmrożenie?

Odmrożeniem nazywamy uszkodzenia skóry powstałe w wyniku narażenia ciała na niskie temperatury. Najczęściej narażone są na nie osoby, które:

 • ubierają się nieodpowiednio do temperatury panującej na dworze,
 • przebywają długi czas na dworze przy ujemnej temperaturze.

 

Jeśli dojdzie do tego przemęczenie po dużej aktywności fizycznej, przemoczone ubranie, przebywanie na dużej wysokości oraz głód, to najprawdopodobniej będziesz musiał leczyć skutki odmrożenia. Właśnie dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej jakości ubrań narciarskich. Muszą być one:

 • nieprzemakalne,
 • przepuszczające powietrze,
 • niekrępujące Twoich ruchów,
 • zatrzymujące ciepło.

Pomóż swojemu organizmowi w ochronie dłoni i stóp

Zastanawiasz się, dlaczego tak ważna jest skuteczna ochrona każdej części ciała na stoku narciarskim? Dzieje się tak za sprawą reakcji obronnych organizmu. W sytuacji, gdy ciało przez kilka godzin narażone jest na działanie niskiej temperatury oraz zmiennych warunków pogodowych zaczyna przeczuwać, że może mu grozić przemarznięcie, odmrożenie lub (w najgorszym przypadku) hipotermia. W związku z tym stopniowo ogranicza krążenie i zaczyna chronić najważniejsze organy znajdujące się na środku. Te części ciała, które położone są najdalej, uznawane są przez organizm za mało istotne. Właśnie dlatego odmrożeniom ulegają najczęściej znajdujące się daleko od serca dłonie oraz stopy. Aby zachować te części ciała w bezpiecznej kondycji, ważny jest odpowiedni dobór rękawic oraz skarpet narciarskich.

Rękawice narciarskie – bez nich nie wychodź na stok!

Bez dobrze dopasowanych rękawic narciarskich wysokiej jakości Twoje dłonie narażone będą na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Na narty na pewno nie możesz założyć zwykłych rękawiczek za kilkanaście złotych. Nie ochronią Cię one przed zimnem i ewentualnymi otarciami w czasie jazdy. Dobrej jakości rękawice narciarskie muszą być:

 • wykonane z wodoodpornego i wytrzymałego materiału,
 • idealnie dopasowane do rozmiaru Twojej dłoni,
 • odporne na zmienne warunki pogodowe, jakich możesz spodziewać się na stoku.

Łapawica czy pięć palców – jakie rękawice najlepiej wybrać?

Zastanawiasz się, jaki model rękawic będzie najbardziej odpowiedni? Z pięcioma palcami? A może dwupalczaste (tak zwane łapawice)? Tak naprawdę wybór zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji. Model z pięcioma palcami jest bardzo uniwersalny i popularny. Czym różni się od łapawic?

 • Pozwala na wykonywanie bardziej precyzyjnych czynności.
 • Jest bardziej mobilny w czasie wyciągania telefonu z kieszeni lub zapinania nart.

Rękawice pięciopalczaste zapewniają jednak nieco mniej ciepła dłoniom, ponieważ w modelu tym każdy palec jest odseparowany. Ta właśnie cecha daje łapawicy przewagę nad normalnymi rękawicami. Cztery palce (bez kciuka) znajdujące się w jednej komorze zapewniają sobie nawzajem odpowiednie ciepło. Sprawdź bogatą ofertę rękawic AdventureSports – z pewnością znajdziesz tam swój idealny model na narty.

Skarpety narciarskie – obowiązkowy element stroju każdego narciarza

Słysząc o ciepłych ogrzewających Twoje stopy skarpetach, myślisz o grubej bawełnianej parze, którą często zakładasz wieczorami? Takie skarpety są dobre, ale… do chodzenia po domu. Skarpety narciarskie to równie ważny element stroju, co kask czy kurtka. Jak wybrać odpowiedni model? Przede wszystkim dopasuj je do swoich butów. Zwróć także uwagę na materiał. Pod żadnym pozorem nie wybieraj skarpet z bawełny. Taki produkt będzie wchłaniał pot, przez co Twoje stopy mogą ulec nieprzyjemnym otarciom lub zadrapaniom. Najbezpieczniejsze będą skarpety narciarskie z wełny merino. To wełna pochodząca od owiec merynosów, które żyją w ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych. Zwierzęta te musiały się doskonale przystosować do często zmieniających się w Nowej Zelandii temperatur. Skarpety narciarskie AdventureSports produkowane są w całości z tego materiału lub zawierają jego domieszkę. Materiał ten doskonale odprowadza pot oraz pozwala stopom oddychać.

Podsumowanie

Jak widzisz, wybór rękawic i skarpet narciarskich nie jest wcale tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy poznać podstawowe parametry tych produktów, a przed ich wyborem wziąć pod uwagę rodzaj aktywności, jaką uprawiasz na stoku oraz Twoje umiejętności jeździeckie.

Materiał partnera