tkaniny wizytowe materialy eleganckie

Co zaliczamy do tzw. tkanin wizytowych?

Poszukiwania eleganckiego stroju na ważną okazję nie zawsze kończą się sukcesem. Zdarza się, że to, co oferują nam sklepy, nie wpada w nasze gusta, jest za drogie lub nie możemy znaleźć rozmiaru dla siebie. W takiej sytuacji warto uszyć swoją kreację samodzielnie lub, gdy nie mamy takich umiejętności udać się do krawcowej. Jedyne co potrzeba to pomysł na krój stroju oraz materiał. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się tkaniny wizytowe.

Czym są tkaniny wizytowe?

Rodzajów tkanin i dzianin jest wiele, ale nie wszystkie nadają się do szycia tych samych ubrań. Z czego innego uszyta będzie bluzka do noszenia na co dzień, a z czego innego sukienka na ważne wyjścia i uroczystości. Podczas takich wydarzeń jak wesele, chrzest lub komunia dziecka, ważna kolacja ze współpracownikami, czy studniówka chcemy prezentować się jak najlepiej. Do szycia strojów na ważne i uroczyste wydarzenia wykorzystuje się tzw. tkaniny wizytowe. Zaliczają się do nich takie materiały jak tiul, organza, jedwab, szyfon, żakard, koronka oraz wiskoza. Są to tkaniny wysokiej jakości, dzięki którym ubrania wyglądają elegancko, dobrze się układają, a zastosowane w nich zdobnictwo sprawia, że strój wygląda jeszcze bardziej zjawiskowo.

Co szyje się z poszczególnych tkanin wizytowych?

Materiał, z którego będzie szyta kreacja wizytowa, dobiera się do jej fasonu. Jeśli sukienka, czy spódnica ma być delikatna i zwiewna, najlepiej wybrać szyfon. Taki strój podkreśla kobiecą figurę i wygląda bardzo elegancko. Do bardziej puszystych i bufiastych elementów stroju np. zachwycających spódnic i dołów sukienek tzw. księżniczek, używa się tiulu. Aby był on nieprześwitujący, należy nałożyć na siebie kilka warstw materiału. Ekspert z firmy Tekstylnia mówi:

Z tkanin wizytowych można uszyć także eleganckie ubrania codzienne np. do pracy. Do tego typu strojów warto wybrać koronkę lub siatkę, z których powstają piękne bluzki, koszule, spódnice midi i maxi.

Jakie zdobienia stosuje się na tkaninach wizytowych?

Tkaniny wizytowe same w sobie są szykowne i eleganckie, dlatego często wybiera się gładkie materiały. Dobrym przykładem jest organza, która ma właściwości odbijające światło, a wykonana z niej kreacja będzie pięknie wyglądała na zdjęciach i przyciągała wzrok na żywo. Zarówno z organzy, jak i z tiulu szyje się bardzo puszyste doły sukienek, które są ozdobą samą w sobie i wyglądają imponująco.

Zdobienia mogą być nanoszone różnymi metodami. Tradycyjną metodą, którą stosuje się np. na tiulach, siatkach, organzach, jest haft. Na tkaninach wizytowych znajdziemy m.in. klasyczne kropeczki i grochy oraz motywy roślinne i kwiatowe, które dodają kobiecości i delikatności. Jeśli materiał ma być jeszcze bardziej ozdobny, dodaje się do niego błyszczące cekiny. Drugą metodą zdobienia jest drukowanie, które stosuje się np. na szyfonie. W tym przypadku również stawia się na tradycyjne i uniwersalne motywy geometryczne lub kwiatowe.

Materiał partnera