softshell

Co to jest softshell?

Softshell to termin znany praktycznie wszystkim miłośnikom outdooru, wędrówek górskich oraz innych aktywności na świeżym powietrzu. Za tym tajemniczo brzmiącym hasłem kryje się bardzo praktyczna tkanina, z której tworzy się dziś zarówno kurtki, jak i spodnie, które zapewniają optymalną ochronę przed wiatrem, a jednocześnie pozwalają naszemu ciału swobodnie „oddychać”. W tekście tłumaczymy, czym dokładnie jest softshell, z czego się składa oraz co go wyróżnia na tle innych materiałów.

Czym jest softshell?

Wynalazcy, którzy jeszcze w poprzednim stuleciu opracowali softshell mieli prosty cel – chcieli stworzyć tkaninę, która będzie nie tylko praktyczna, ale również oddychająca i zapewniająca ochronę przed wiatrem. W ten sposób powstał softshell, który stał się dobrą alternatywą dla popularnej odzieży outdoorowej typu hardshell, składającej się z trzech warstw, czyli bielizny termoaktywnej, swetra lub polaru oraz klasycznej kurtki z tzw. membraną.

Softshelle są cenione ze względu na swoje właściwości przede wszystkim przez osoby, które są aktywne fizycznie. Odzież z tego rodzaju materiału jest doskonałym wyborem do takich sportów, jak np. kolarstwo, nordic walking czy trekking, czyli dyscyplin uprawianych na świeżym powietrzu, nawet w niezbyt sprzyjających warunkach. Oczywiście zastosowanie softshellu nie kończy się na outdoorze – tkanina jest również wykorzystywana do produkcji odzieży roboczej, a konkretniej praktycznych kurtek oraz spodni.

Z czego składa się materiał typu sotfshell?

Softshell to połączenie dwóch warstw – zewnętrznego poliestru oraz tzw. fleecu, czyli krótko strzyżonego polaru (czasem jego miejsce zastępuje dzianina). Pierwsza powłoka jest całkowicie nieprzewiewna, dzięki czemu zapewnia optymalną ochronę przed nawet porywistym i chłodnym wiatrem. Z kolei wewnętrzna warstwa termiczna ma za zadanie zapewnić użytkownikowi przyjemne ciepło. Oba materiały cechują się też wysokim poziomem oddychalności, dzięki czemu świetnie odprowadzają powstającą parę wodną, zapobiegając przegrzaniu organizmu, nawet przy wzmożonej aktywności fizycznej.

Niektóre modele odzieży outdoorowej z softshellu są również częściowo wodoodporne – to zasługa dodatkowej powłoki hydrofobowej DWR (Durable Water Repellent), która osłania zewnętrzną warstwę materiału. Takie zabezpieczenie sprawia, że kurtka lub spodnie nie będą chłonęły wody i ochronią nas przed delikatną mżawką, lecz nie sprawdzą się w przypadku silniejszych opadów. Ekstremalniejsze warunki pogodowe będą wymagały zastosowania dodatkowych elementów ubioru.

Kiedy przyda się odzież z tkaniny softshell?

Softshell jest dostępny w wielu rodzajach, dzięki czemu sprawdzi się praktycznie o każdej porze roku – wystarczy tylko dobrać odpowiednią grubość wewnętrznej powłoki termicznej, czyli fleecowej ociepliny. Jak ocenić ten parametr?

Należy porównać gramaturę tkaniny, im będzie większa, tym cieplejsze będzie nasze ubranie. Można zastosować jeszcze prostszy test grubsza warstwa mikropolaru sprawi, że kurtka lub spodnie będą cięższe – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Flaxpol z Kluczborka, która zajmuje się produkcją i dystrybucją odzieży roboczej i ochronnej.

Najpowszechniej spotyka się modele ultralekkie, które sprawdzają się przede wszystkim w okresie letnim, pozwalając nawet na komfortowe bieganie. Nieco cieplejsze wersje nadadzą się w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. Wówczas pod kurtkę wystarczy ubrać tylko bieliznę i koszulkę termoaktywną, a nawet najzwyczajniejszy t-shirt. Niestety taki ubiór nie sprawdzi się zimą – przy niższych temperaturach konieczne będzie zastosowanie dodatkowej warstwy docieplającej, np. w postaci grubszego swetra.

Podsumowanie

Odzież z softshellu zachowuje doskonały balans pomiędzy ochroną przed wiatrem, dbaniem o wysoki komfort termiczny oraz świetną oddychalnością. Te wszystkie cechy sprawiają, że materiał cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród profesjonalnych sportowców i miłośników aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, jak również niedzielnych spacerowiczów.

Poza swoimi doskonałymi parametrami technicznymi softshell jest również bardzo praktyczny – nie krępuje ruchów, jest przyjemny w dotyku i wyjątkowo rozciągliwy. Duża odporność na zabrudzenia oraz drobne zniszczenia sprawi, że kurtki, spodnie, a nawet drobne akcesoria, takie jak czapki czy rękawiczki, będą służyły przez długie lata.

Materiał partnera