produkcja-pudel

Charakterystyka opakowań fasonowych

Duży udział pudeł kartonowych w branży opakowań wynika z szeregu zalet, jakie przynosi wybór tego rozwiązania. Opakowania kartonowe są lekkie, a jednocześnie bardzo mocne i – co ważne z punktu widzenia sprzedawców hurtowych i detalicznych – tanie. Materiały i technologie wykorzystywane w produkcji opakowań tekturowych pozwalają uzyskać pudełka o najrozmaitszych formach i zastosowaniach, charakteryzujące się także wysoką estetyką.

Opakowanie tekturowe na miarę potrzeb

Tekturę falistą oraz litą stosuje się obecnie zarówno do produkcji opakowań zbiorczych, jak i detalicznych. Zwłaszcza w tym drugim przypadku istotna jest estetyka pudełka, a możliwość nanoszenia na tekturę trwałych, kolorowych nadruków sprawia, że cieszą się one wciąż rosnącym zainteresowaniem odbiorców.

Przeznaczenie opakowania, motywowane rodzajem transportowanych i przechowywanych w nim towarów, warunkuje również jego wymaganą formę. Dlatego obok standardowych, najpopularniejszych kartonów klapowych, producenci opakowań tekturowych oferują swoim klientom również pudła fasonowe.

Czym są opakowania fasonowe?

Opakowania fasonowe określa się także mianem wykrojnikowych, co jest nawiązaniem do sposobu ich produkcji, w której wykorzystuje się tzw. wykrojniki.

Wykrojnik jest specjalnym narzędziem, budowanym każdorazowo na potrzeby stworzenia konkretnego modelu opakowania fasonowego. Ma on postać płyty sklejkowej, przygotowanej za pomocą wycinania laserowego. Płytę okleja się gumami amortyzującymi oraz wypychającymi, na których montowane są noże tnące, perforujące i bigujące, które wykonują kompletną obróbkę arkusza tektury.

Grupę opakowań fasonowych tworzą różnorodne konstrukcje zamknięte (pudełka fasonowe) oraz otwarte, czyli tacki. Dalsza klasyfikacja obu konstrukcji opiera się o sposób formowania opakowań z gotowych wykrojów: opakowania można składać ręcznie lub na automatycznych maszynach – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy K&T PAK.

Tak więc klient, który składa zamówienie u producenta kartonów, może otrzymać gotowe, sklejone pudełka lub płaskie wykroje do samodzielnego złożenia. W tym pierwszym przypadku, gdy klient zamawia złożone pudełka, na linii produkcyjnej muszą znaleźć się nie tylko wycinarki (płaskie lub rotacyjne) pracujące na wykrojniku oraz drukarki, ale także automatyczne składarko-sklejarki.

Kartonowe opakowania fasonowe używane są w magazynowaniu oraz transporcie najrozmaitszych towarów, w tym również żywności. Gwarancją wysokiej jakości i wytrzymałości pudła czy tacki fasonowej może być dla kupującego czterocyfrowy numer FEFCO, potwierdzający zgodność opakowania z europejskimi standardami.

Materiał partnera