Cechy firan żakardowych

Firanki to bardzo ważny element wystroju każdego wnętrza. Zazwyczaj przy ich wyborze, kierujemy się ich stylem, kolorem, długością lub wzorem, rzadziej zwracając uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. A jest w czym wybierać. Jednym z rodzajów firan są firany żakardowe. Przedstawiamy ich charakterystykę.

Rola firan we wnętrzu

Firany pełnią podwójną rolę. Przede wszystkim, mają funkcję praktyczną – pomagają w ukryciu wnętrza przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Jednak równie ważna jest ich funkcja dekoracyjna.

Firany, w razie potrzeby, stworzą w pomieszczeniu cień, osłaniając je od promieni słonecznych w upalne dni, a jednocześnie nadadzą mu przytulnego wyglądu. Pokój, w którym okna ozdobione są firanami sprawia wrażenie takiego, w którym panuje ciepła atmosfera – zauważa ekspert reprezentujący firmę Magia Firan.

Czym jest żakard?

W sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, znaleźć można różne rodzaje firan, w tym żakardowe. Materiał ten ma bogatą tradycję i od lat kojarzy się z trwałością.  Żakard uzyskiwany jest z poliestrowych nici, a czasem może być dodatkowo wzbogacany o włókna bawełny. Zdarza się, że dla podniesienia walorów estetycznych, w materiał ten wkomponowuje się złote nitki, dzięki którym tkanina mieni się w świetle i zyskuje efektowną poświatę.

Charakterystyka firan żakardowych

Firany wykonane z żakardu mają wiele zalet. Przede wszystkim, dobrze przepuszczają i rozpraszają światło, przez co świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach słabo nasłonecznionych. Żakardowe firany są też niezwykle trwałe i wytrzymałe, a dzięki bogatemu wzornictwu nadają się do wnętrz utrzymanych w różnej stylistyce. Najczęściej wiesza się je w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym.

Tego typu firany stanowią doskonałą barierę dla oczu wścibskich podglądaczy. Najlepszy efekt w tym przypadku dają firany z żakardu o gęstszym splocie lub z dużymi wzorami. Ponadto, bardzo łatwo utrzymuje się je w czystości – można prać je w pralce w niskiej temperaturze, z lekkim odwirowaniem. Po praniu nie trzeba ich prasować, co dla wielu osób może być ostatecznym argumentem przekonującym do ich wyboru.

Warto wiedzieć, że żakardowe firany można kupić w dwóch formatach, czyli w gotowym rozmiarze, obszyte i zapakowane, lub o dowolnej wielkości. To drugie rozwiązanie pozwala na idealne dopasowanie firan do danego typu okna, bez względu na jego wysokość i szerokość.

Firany z żakardu, ze względu na różnorodność wzorów (często ręcznie malowanych), można bez problemu wprowadzić do każdego wnętrza. Często wiesza się je w kuchni, gdzie dopełniają całości aranżacji, jednak nadają się także do salonu.

Materiał partnera