3 proste sposoby na zachowanie butów w idealnym stanie

Nawet najlepiej skomponowana stylizacja nie obroni Twojego wizerunku, jeśli uzupełnisz ją zniszczonymi lub brudnymi butami! Nie jest tajemnicą, że obuwie to nasza wizytówka, jednak wszyscy wiemy, jak trudno zachować ich idealny stan. Na szczęście przy odrobinie dobrej woli i z użyciem odpowiednich środków czyszczących zdziałasz cuda! Oto proste sposoby na to, jak zachować buty w znakomitej kondycji nawet przez wiele lat!

1. Ubieraj buty odpowiednie do warunków pogodowych

Uwielbiasz swoje zamszowe mokasyny i mógłbyś nosić je nawet w trakcie opadów deszczu? A może trampki to dla Ciebie buty uniwersalne również zimą? Takie podejście może sprawić, że obuwie zniszczy się wskutek kiepskich warunków pogodowych. Bardzo istotny jest dobór nie tylko stroju, ale też butów, które zdadzą egzamin przy trudnych warunkach atmosferycznych. Zamsz niezbyt dobrze radzi sobie z wilgocią, może odbarwiać się i odkształcać. Płótno czy siateczka to tworzywa, które doskonale sprawdzą się latem, gdy potrzebne są Ci przewiewne buty, jednak noszenie ich zimą nie jest wskazane. W czasie intensywnych opadów deszczu stawiaj na kalosze lub wodoodporne buty Timberland. A lekkie, zamszowe czy materiałowe modele zostaw na suchą, słoneczną pogodę!

2.Czyść obuwie najszybciej, jak to możliwe

Szczególnie sezon jesienno-zimowy nie sprzyja naszym butom. Jednak również latem noszone przez nas trampki czy sneakersy mogą brudzić się i tracić kolor. Dlatego aby zachować buty w idealnym stanie, trzeba regularnie je czyścić. Najważniejsza w tym przypadku będzie szybkość reakcji. Im dłużej brud pozostanie na obuwiu, tym większe prawdopodobieństwo, że wniknie w strukturę materiału i trudniej będzie go usunąć. Jeśli masz buty ze skóry naturalnej lub ekologicznej, noś przy sobie paczkę nawilżonych chusteczek, którymi szybko przetrzesz powierzchnię buta nawet poza domem. Zabrudzone buty z płótna lub siateczki możesz wrzucić do pralki w specjalnej torebce do prania bielizny. Z kolei zamszowe modele możesz delikatnie wyszorować szczoteczką z odpowiednim do tego typu tworzywa środkiem czyszczącym.

3. Impregnuj buty, by przedłużyć ich żywotność

Ostatnim krokiem na drodze do idealnego stanu butów jest impregnacja. Dzięki dostępnym na rynku środkom impregnującym możesz w łatwy sposób uodpornić swoje obuwie na brud czy wilgoć. Kluczowy będzie wybór właściwego specyfiku przeznaczonego do typu materiału, z którego są wykonane Twoje buty. Ważne też, by pamiętać o tym, że impregnować należy czyste obuwie. Po spryskaniu butów impregnatem pozostaw je do wyschnięcia, by środek miał szansę wniknąć w strukturę tworzywa i wzmocnić ją.

Każde buty, zarówno te ze skóry czy zamszu, jak i te z materiału mogą na długo zachować swój idealny stan. Aby tak się stało nie muszą leżeć w pudełku! Możesz nosić je nawet codziennie, ale też dbać o odpowiednio dobraną pielęgnację – czyszczenie i impregnację. Dzięki tym czynnościom powtarzanym regularnie, Twoje buty posłużą Ci w świetnej kondycji nawet przez kilka lat!

Zdjęcia do artykułu dostarczył: https://sklep.sizeer.com/

Materiał partnera