zakup kuchenny gastronomiczny

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem okapu?

Okap jest elementem wyposażenia kuchni, do którego często nie przywiązuje się tak dużej uwagi, jak do kuchenki, czy lodówki i jest to duży błąd. To właśnie to urządzenie odpowiada za wentylację i oczyszczanie powietrza z zapachów gotowania. Jakie jeszcze istotne funkcje posiada okap i czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego modelu?

Przeznaczenie kuchni a wybór okapu

Poza odprowadzaniem zapachów okap odpowiada również za pochłanianie tłuszczu. Jest to istotna funkcja, dzięki której nie osadza się na szafkach i innych sprzętach, ani nie wchodzi w meble i tkaniny. Pozwala utrzymać w pomieszczeniach właściwy, neutralny zapach. Wybierając okap należy zadać sobie pytanie, czy kuchnia używana będzie rzeczywiście do gotowania i czy będzie intensywne. Wiele osób korzysta z tego pomieszczenia głównie w celu zrobienia kawy, czy śniadania. Wówczas nie trzeba inwestować znacznych kwot, a słabsze parametry w zupełności wystarczą.

Okapy zarówno do niewielkich i mało używanych kuchni, jak i większych, w których gotuje się dużo i codziennie oferuje producent okapów Belmag. To szeroki wybór urządzeń niemal we wszystkich kształtach i parametrach. Istnieje również możliwość wykonania okapu na indywidualne zamówienie.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę w okapie?

Okapy mogą być podłączone do szybu wentylacyjnego (tzw. obieg otwarty), lub pracować w układzie zamkniętym, filtrując powietrze wewnątrz urządzenia. Druga z możliwości ma jednak dwie wady. Jest to rozwiązanie głośniejsze o około 15-20% i mniej wydajne niż działające w obiegu otwartym.

Kolejną istotną kwestią jest wydajność, która powinna być dopasowana do wielkości i kubatury kuchni. Okapy gastronomiczne powinny filtrować powierzchnię kuchni sześciokrotnie, na drugim biegu dziewięciokrotnie, a na trzecim dwunastokrotnie. Ważnym aspektem przy wyborze okapu jest również jego głośność, im niższa, tym lepiej. Właściwie dobrane urządzenie, na pierwszym biegu będzie generować dźwięk w okolicach 50 dB. W tej kwestii należy zadbać o profesjonalny montaż okapu. Instalacja wykonana niepoprawnie spowoduje, że urządzenie może działać głośniej.

Kształt i design okapów kuchennych

Na rynku dostępne są różne modele okapów, jednak dobrym wyjściem przy małych kuchniach będą te podszafkowe. Rurowe natomiast mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny kuchni i skupiać uwagę swoim kształtem i kolorem. Warto dopasować to urządzenie do stylu wykończenia kuchni. Najważniejsza jednak jest funkcjonalność i parametry.

Materiał partnera