stek i wino

Jakie wino jest najlepsze do czerwonego mięsa?

Sztuka doboru win do specyfiki potraw, w towarzystwie których ma być ono serwowane, jest trudna do opanowania. Na rynku sprzedawane są rozmaite trunki tego typu, a każdy z nich idealnie współgra z nieco innymi smakami i aromatami. W tym artykule skupimy się na winie, które pasuje do czerwonego mięsa. Sprawdź, jak być wprawnym „sommelierem” i zorganizować dla swoich gości ucztę, która będzie perfekcyjna pod każdym względem.

Jakie są podstawowe zasady doboru win do czerwonego mięsa?

Dobierając wino do danej potrawy, należy uwzględnić jej smak, aromat oraz pozostałe cechy, które czynią ją specyficzną. Trzeba ustalić między innymi to, czy danie jest wytrawne, czy słodkie, ale nie tylko. Jeśli podczas przyjęcia ma być serwowane mięso, należy wybrać takie wino, które powinno być podawane w towarzystwie jego konkretnej odmiany: istotne jest to, czy jest to mięso białe, czy czerwone.

Ogólna zasada głosi, że do mięsa czerwonego dobierane być powinno wino o takiej samej barwie. Nie może być to jednak trunek jakikolwiek. Oznacza to, że jego kolor nie powinien być jedynym kryterium wyboru. W sklepach takich jak sklep internetowy Winne Włochy kupić można rozmaite wina czerwone, które różnią się od siebie wieloma cechami. Pamiętaj więc – do wyrazistych w smaku mięs (wołowiny lub dziczyzny) należy dobierać wina silne, równie ciężkie, jak potrawy, z kolei do mięs delikatniejszych, do których zalicza się wieprzowinę, idealnie pasują wina mniej dominujące, cechujące się świeżością w smaku i w aromacie.

Warto też zwrócić uwagę na dodatki, które są podawane do czerwonego mięsa. Poszczególne elementy przygotowanej uczty powinny być ze sobą spójne – smakują wówczas tak dobrze, jak tylko się da. Harmonię uzyskuje się na przykład poprzez odpowiedni dobór wina do mięsa czerwonego serwowanego w towarzystwie suszonych owoców – w takim daniu słodycz jest dominująca, w związku z czym powinno zostać do niego dobrane wino, które będzie równie słodkie.

Jak dobierać wina do potraw?

Jeśli nie najlepiej idzie Ci dobór wina do specyfiki uczty, którą planujesz przygotować dla swoich gości, nie martw się. Jeżeli potrzebujesz porady w tej kwestii, uzyskasz ją w wybranym przez siebie sklepie z winami, na przykład z winami włoskimi. Osoby, które na co dzień zajmują się doborem win do wymagań i potrzeb klienta, doskonale wiedzą, jakie wino pasuje do czerwonego mięsa bądź dania innego typu, a nawet do słodkich deserów będących zwieńczeniem niemal każdego przyjęcia.

Materiał partnera