Tort weselny

Jakie są alternatywy dla piętrowych tortów weselnych?

Tort weselny jest słodkim uwieńczeniem przyjęcia – podaje się go zazwyczaj po północy, zaraz po ewentualnych oczepinach. To wyjątkowa chwila zarówno dla państwa młodych, jak i gości, którzy obserwują, jak małżonkowie wspólnie kroją pierwszy kawałek ciasta. Podobny „deser” ma najczęściej kilka pięter. Czy zawsze jednak musi występować w takiej formie?

Wiele osób zastanawia się, kiedy zamówić tort na wesele i jaki rozmiar wystarczy, aby wszyscy goście mogli go skosztować. Zanim jednak odpowie się na wspomniane pytania, należy wybrać smak i ogólny design ciasta. Jeżeli zdecydowało się już na określony kształt i rodzaj „deseru”, powinno się powiadomić cukiernię ok. miesiąca wcześniej. Przyjmuje się też, że jedna porcja tortu weselnego waży 100 g, więc organizując przyjęcie na 50 osób, trzeba zaserwować 5 kg ciasta – stąd popularność piętrowych projektów. Czy istnieją równie „wydajne” alternatywy?

„Idealny” tort weselny – jaki wybrać? 

Słodkie, piętrowe „piramidy” mogą wydawać się nieco „ciężkie” i zwyczajne, dlatego niektórzy państwo młodzi rezygnują z takiej formy tortu weselnego. Chociaż podobny kształt i design to klasyka w tym zakresie, przyszli małżonkowie powinni wybrać ciasto, które najbardziej będzie im odpowiadać. Oto kilka propozycji:

  1. Dekonstrukcja na stelażu 

Jak informują pracownicy cukierni Degustacja Zakrzewscy, większość zamawiających decyduje się na biszkopty ułożone na stelażu, którego piętra są nad sobą zawieszone. Takie rozwiązanie sprawia, że podobna konstrukcja staje się o wiele „lżejsza”.

  1. Spektakularny prostokąt 

Tort nie musi przyjmować okrągłego kształtu. Duży, jednak efektownie ozdobiony „prostokąt” to sposób na to, aby „wykarmić” wszystkich weselników i pomieścić wszystkie dekoracje, jakie „wpadły w oko” państwu młodym.

  1. Babeczkowe szaleństwo 

Opisywany deser nie zawsze występuje w formie ciasta, np. rolę tortów weselnych w Bełchatowie coraz częściej odgrywają muffinki, które ustawia się w formie piramidy na dużej paterze. Każda babeczka może mieć nieco inny design i smak.

Torty weselne na miarę przyjęcia 

Biszkopty ułożone na specjalnym stelażu to propozycja „idealna” dla tych, którzy chcą połączyć klasykę z nowoczesnością. Prostokątny kształt sprawia z kolei, że pokrojenie ciasta jest o wiele bardziej wygodne, a babeczki sprawdzają się przy mniej oficjalnych przyjęciach. Warto wybrać tort weselny, który będzie odpowiadał nie tylko naszym preferencjom, ale i samej imprezie. Zawsze można również postawić na kilka niezależnych ciast, które będą ustawione obok siebie na wysuniętym stole.

Materiał partnera