Komora chłodnicza

Jaką żywność należy przechowywać w chłodniach?

Żywność należy przechowywać długoterminowo w odpowiednich warunkach – najlepiej w niskich temperaturach. Do tej zasady stosują się nie tylko restauracje czy sklepy mięsne (posiadające własne chłodnie), ale i domowi kucharze, przetrzymujący jedzenie w lodówkach i zamrażarkach. Jak prawidłowo przechowywać żywność?

Najpopularniejsze urządzenia chłodnicze

Żywność należy przechowywać w specjalnych urządzeniach chłodniczych: dużych szafach i komorach chłodniczych, małych lodówkach (chłodziarkach) lub zamrażarkach. Im większy zakład gastronomiczny, tym pokaźniejszy sprzęt chłodniczy. Należy regularnie kontrolować temperaturę każdego z nich.  

Urządzenia chłodnicze powinny posiadać niezależnie zainstalowane sprzęty do pomiaru temperatury. Optymalna temperatura w standardowej chłodni wynosi 3-4 stopnie Celsjusza. W zamrażarkach lub komorach mroźnych powinna panować temperatura -18 stopni.

Urządzenia chłodnicze – w szczególności przemysłowe i spożywcze – można zakupić za pośrednictwem rodzinnej firmy ROSZAK Chłodnictwo – Klimatyzacja.

W jakiej temperaturze chłodzić żywność?

Niska (minusowa) temperatura odpowiada za długookresowe przechowywanie produktów żywnościowych. Utarło się, że optymalna wartość to -18 stopni Celsjusza (według standardów światowych). Potencjalne obniżenie temperatury do -28 stopni jest dopuszczalne w przypadku specyficznych produktów, np. wieprzowiny, wołowiny, drobiu, masła w blokach. Niektóre gatunki ryb wymagają przechowywania w jeszcze niższej temperaturze: -45 stopniach Celsjusza.

Jaką żywność można trzymać w chłodniach?

Chłodnie pojawiają się najczęściej w sklepach mięsnych, garmażeryjnych i restauracjach. Taki punkt powinien posiadać kilka szaf chłodniczych, w których przechowuje oddzielnie surowe mięso, ryby, wędliny, przetworzone mięsa, garmażerkę, warzywa, owoce. Warto zwrócić szczególną uwagę na jajka, które muszą być przechowywane w oddzielnej chłodni.

Jeżeli lokal gastronomiczny dysponuje jedną dużą komorą chłodniczą, pracownicy powinni podzielić urządzenie na dwie części. Na górnych półkach panuje minimalnie wyższa temperatura, dlatego należy ułożyć tu nabiał, czyli jogurty, śmietany, kefiry, sery, mleko. Dobry kucharz pamięta o przechowywaniu w oddzielnych, zamkniętych pojemnikach serów o silnych zapachach. Niższe półki urządzenia chłodniczego to wędliny, przetworzone mięsa i garmażerka (wędliny o silnych zapachach również należy trzymać w odizolowanych opakowaniach). Na środkowych półkach najlepiej przechowywać surowe mięsa w szczelnych pojemnikach, natomiast na samym dole powinno się trzymać owoce i warzywa.

Materiał partnera