świeże warzywa w sklepie

Dlaczego najlepiej kupować w supermarketach warzywa i owoce sezonowe?

Owoce i warzywa są niezbędne w zachowaniu zdrowej, zbilansowanej diety i przygotowaniu zróżnicowanych i pełnowartościowych posiłków. Aby czerpać jak najwięcej korzyści z witamin i składników odżywczych zawartych w warzywach i owocach, warto kupować akurat te produkty, które występują naturalnie o danej porze roku. Latem takich owoców i warzyw jest najwięcej, jednak produkty sezonowe można znaleźć również w pozostałych częściach roku.

Sezonowe warzywa i owoce jako produkty pełnowartościowe

Produkty kupowane zgodnie z czasem ich zbioru są zarówno bogate w wartości odżywcze, jak i pełne smaku oraz aromatu. Takie owoce i warzywa są korzystne tak dla zachowania zdrowia jak i dla walorów zmysłowych podczas ich przyrządzania i spożywania. Podstawową zaletą takich produktów jest świeżość. Artykuły sezonowe są na bieżąco dostarczane do supermarketu wprost od producenta, co stwarza możliwość codziennego zakupu pełnowartościowych i świeżych warzyw i owoców.

Ponadto produkty sezonowe są mniej narażone na spryskiwanie chemicznymi substancjami i dodawanie środków konserwujących, gdyż są transportowane prosto od lokalnych dostawców. Bezpośrednia dostawa od dystrybutora warzyw i owoców to gwarancja produktów pełnych witamin i naturalnego smaku. Regularne zbiory i transport sprawiają, że nie jest wymagane sztuczne przedłużanie świeżego wyglądu żywności. Sezonowe owoce i warzywa zawierają również więcej witamin z grupy C i B, które są wrażliwe na promieniowanie słoneczne i procesy utleniające, dlatego produkty zachowują swoje właściwości lepiej, gdy nie przebywają za długo w chłodni i nie są transportowane przez długi czas.

Sezonowe owoce i warzywa – to się opłaca

Oprócz korzyści zdrowotnych z obfitych w wartościowe składniki odżywcze produktów sezonowych warto zauważyć, że są one po prostu tańsze. Ze względu na zwiększoną dostępność, krótszy transport oraz brak potrzeby magazynowania i konserwacji, ceny niektórych owoców i warzyw o danej porze roku są niższe niż w innych terminach. Stwarza to możliwość zakupu pełnowartościowych, świeżych produktów w stosunkowo niskiej cenie. Szybką dostawę naturalnych warzyw i owoców sezonowych oferuje hurtownia owocowo-warzywna Plon, zajmująca się dystrybucją produktów od lokalnych i zagranicznych producentów. Ponadto sezonowe kupowanie warzyw i owoców jest bardziej ekologiczne, gdyż artykuły pochodzą przeważnie od lokalnych dostawców i nie muszą być transportowane z odległych zakątków, co ma korzystny wpływ na ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Materiał partnera