Zbity ekran w laptopie

Zbita szyba w laptopie – czy to koniec?

Chwila nieuwagi, kiedy laptop wypadnie nam z ręki, przez przypadek zahaczymy o kabel zasilający i zrzucimy go na podłogę lub kiedy zrobi to nasz niczego nieświadomy zwierzak… Czy zbita szyba w laptopie to koniec? Okazuje się, że nie zawsze – jednak w każdym przypadku należy skonsultować się z profesjonalistami, którzy ocenią zakres szkód, a także przedstawią możliwe rozwiązania.

Co robić, kiedy ekran laptopa ulegnie uszkodzeniu?

Na początku warto wspomnieć, że nie każde uszkodzenie musi być poważne. Jednak najlepiej będzie, jeśli nawet w przypadku niewielkiej rysy lub pęknięcia zareagujemy w ten sam sposób. Dzięki temu nie doprowadzimy do pogłębienia problemu, a także poważniejszej awarii.

Jeśli tylko zauważmy pęknięcie – lepiej nie używajmy laptopa. Może się okazać, że uszkodzone zostały również inne podzespoły, a nie tylko sama szyba, co może doprowadzić do przepięć i spalenia działających komponentów. A tym samym większych strat finansowych, których naprawa może być nieopłacalna. Jednocześnie przepięcia stwarzają realne zagrożenie porażenia prądem, a nawet pożaru.

Pamiętajmy również, że rozbite szkło może mieć ostre krawędzie, które nas poranią. Jeśli już musimy je zebrać z podłogi, zróbmy to ostrożnie. Następnie skontaktujmy się z najbliższym serwisem komputerowym, w którym otrzymamy pomoc specjalistów.

Czy pęknięta matryca to koniec laptopa?

Okazuje się, że nie każdy zbity ekran musi oznaczać koniec laptopa. To zależy od zakresu oraz rodzaju uszkodzeń. Tylko specjaliści mogą odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi diagnostycznych nie próbujmy naprawy na własną rękę!

Być może uszkodzenie będzie na tyle niewielkie, że nadal będzie można z laptopa korzystać – dodaje specjalista z serwisu komputerowego InwazjaPC z Gliwic. – Jeśli na ekranie pojawi się rysa lub czarny punkt nie będzie to zbyt komfortowe, ale jeśli laptopa używamy sporadycznie, pozwoli na uniknięcie znacznych kosztów naprawy. W przypadku poważniejszych uszkodzeń, a także w sytuacji, kiedy zależy nam na nienagannym wyglądzie ekranu, niezbędna będzie wymiana całej matrycy. Nie da się niestety wymienić jedynie samej szyby. Koszt naprawy jest zależny od modelu laptopa – w nieco droższych, również wymiana matrycy będzie kosztowała nas więcej.

Decyzja, czy wymienimy matrycę, czy całego laptopa, zależy od nas. Koszt wymiany może przewyższać wartość laptopa, dlatego czasem lepiej zdecydować się na odzyskanie danych z uszkodzonego komputera oraz zakup nowego. Niestety, uszkodzonej matrycy nie można naprawić – można ją jedynie wymienić na nową.

Ile kosztuje wymiana zbitego ekranu w laptopie?

Wiele zależy od modelu naszego komputera. Można jednak przyjąć, że w przypadku najpopularniejszych i stosunkowo niedrogich modeli będzie to koszt co najmniej kilkuset złotych. W przypadku droższych i bardziej zaawansowanych laptopów nawet kilka tysięcy. Dlatego najlepiej skorzystać z bezpłatnej wyceny oraz zastanowić się, czy wymiana będzie opłacalna. W starszych modelach laptopów koszt wymiany matrycy może przewyższać ich aktualną wartość – w takiej sytuacji być może lepszym rozwiązaniem będzie wymiana sprzętu na nowy.

Materiał partnera