miniaturowa-pompa-prozniowa

Zastosowanie miniaturowych pomp próżniowo-ciśnieniowych

Miniaturowe pompy próżniowo-ciśnieniowe to kompaktowe urządzenia, które mają wszechstronne zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Wykorzystywane są między innymi w motoryzacji, różnego rodzaju laboratoriach, przemyśle chemicznym, czy medycynie. Pozwalają na wydajną, cichą i czystą pracę, a w zależności od rodzaju posiadają inne parametry zgodne z konkretnym przeznaczeniem. Czym jeszcze się charakteryzują?

Charakterystyka miniaturowych pomp próżniowo-ciśnieniowych

Miniaturowe pompki próżniowo-ciśnieniowe stanowią specyficzne połączenie pompy próżniowej i kompresora. Urządzenia te mogą być wykonane w różnoraki sposób, który jest ściśle uzależniony od ich przeznaczenia – informuje na wstępie nasz rozmówca reprezentujący firmę GRADOS, będącą dystrybutorem pomp próżniowych.

Należy dodać, iż pompy takie powinny mieć mierniki próżni i ciśnienia na wlocie i wylocie. Wśród wielu różnych rodzajów pomp próżniowo-ciśnieniowych możemy wyróżnić między innymi pompy tłokowe oraz membranowe. Ze względu na rodzaj napędu możemy podzielić je na ręczne, a także napędzane elektrycznie poprzez silniki na 230V, 24V oraz 12V. Warto wspomnieć, iż pompki tego rodzaju są zazwyczaj jednostopniowe i wytwarzają podciśnienie około -0,5 bara i ciśnienie do 4 barów.

Zastosowanie miniaturowych pomp próżniowo-ciśnieniowych

Miniaturowe pompy próżniowo-ciśnieniowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, ale także w codziennym życiu. Powszechne używane są w motoryzacji, stanowią również niezastąpione urządzenie w technice laboratoryjnej i przemyśle chemicznym. Wśród innych dziedzin możemy wymienić między innymi medycynę, akwarystykę, a nawet oczyszczalnie ścieków.

Zastosowanie w motoryzacji

Motoryzacja to jedna z dziedzin przemysłu, która na szeroką skalę korzysta z możliwości miniaturowych pompek. Wśród wielu sposobów na ich wykorzystanie możemy wymienić na przykład badanie szczelności zaworów pneumatycznych, hydraulicznych i tych, które kontrolują wlot powietrza. Stosowane są również do sprawdzania recyrkulacji spalin i przepustnicy, a także przy układach wspomagania hamulców. Warto dodać, iż przy pomocy tych urządzeń można odpowietrzyć układ hamulcowy lub układ sprzęgłowy.

Zastosowanie w technice laboratoryjnej

W różnego rodzaju laboratoriach wykorzystuje się przede wszystkim próżniowo-ciśnieniowe pompki membranowe, które zapewniają w znacznym stopniu ograniczenie ryzyka zanieczyszczeń, a co za tym idzie przyczynia się do spełnienia wszelkich wymagań zachowania bezpieczeństwa oraz sterylnych warunków pracy. Plusem ich zastosowania jest także fakt, iż membrana zapewnia nie tylko czystą, ale także cichą pracę.

Zastosowanie w przemyśle chemicznym

Modele pomp przeznaczone dla przemysłu chemicznego wykonywane są z materiałów odpornych chemicznie. Zawierają one elementy pokryte PTFE (teflonem), dzięki czemu idealnie nadają się do aplikacji chemicznych.