szafa sterownicza

Zasady działania szaf sterowniczych

Szafa sterownicza to miejsce, w którym umieszcza się aparaturę wykorzystywaną w przedsiębiorstwie. Systemy energetyczne kontrolujące ruch i przebieg poszczególnych procesów muszą znaleźć się w bezpiecznej lokalizacji. Dostęp do nich powinny mieć wyłącznie osoby uprawnione. Szafa chroni zawartość nie tylko przed nieupoważnionymi, ale też przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Ze względu na istotną rolę, jaką pełni, szafa sterownicza powinna być solidnie skonstruowana i dopasowana do konkretnej lokalizacji. Lepiej zrezygnować z klasycznych mebli, a zastąpić je specjalistyczni konstrukcjami, które są produkowane z wytrzymałych materiałów, odpornych na wysokie temperatury czy wibracje.

Charakterystyka szaf sterowniczych

Szafy sterownicze dostarczane przez firmy takie jak GM Automatyka są produkowane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych oraz z metalu. Wybór konkretnego produktu zależy przede wszystkim od środowiska, w jakim będzie on pracował. Przy zamawianiu specjalistycznej szafy należy zwrócić uwagę na parametry takie jak:

  • Klasa szczelności (IP),
  • poziom odporności na uszkodzenia mechaniczne (IK),
  • sztywność konstrukcji,
  • przyznane certyfikaty potwierdzające zgodność z normami europejskimi.

Montaż i obsługę szafy sterowniczej należy wykonywać zgodnie z instrukcją oraz specyfikacją techniczną, które są dołączone do urządzenia przez producenta.

Sposób montażu i obsługi szafy sterowniczej

Poszczególne modele szaf sterowniczych mogą się różnić między sobą. Każdy produkt jest dostarczany w kompletnej obudowie, w której samodzielnie należy wykonać otwory montażowe, zgodnie z rozmieszczeniem i liczbą aparatury. Dla ich maksymalnej stabilizacji warto zainstalować również korytka i szyny. Po podłączeniu urządzeń wraz z sygnalizatorami oraz przewodami przychodzi czas na wykonanie połączeń i podpięcie szafy. Ważnym krokiem na etapie inicjalizacji sprzętu jest jego uziemienie, tj. wyrównanie potencjałów, jaki powstają między elementami metalowymi. To sposób na poprawę bezpieczeństwa i ochronę szafy oraz obsługujących ją osób przed zwarciami i pożarami.

Zgodnie z prawem

Zarówno budowa, jak również montaż i obsługa szaf sterowniczych powinny odbywać się zgodnie z regulacjami prawnymi. Parlament Europejski i Rada Europejska wydały ustawy, które jasno definiują zasady dotyczące szaf. Zastosowanie mają dyrektywa niskonapięciowego sprzętu elektrycznego, kompatybilności elektromagnetycznej oraz maszynowa. Celem regulacji zawartych w dokumentach jest ochrona ludzi i samych urządzeń przed uszkodzeniami.

Materiał partnera