Zasady działania skanerów 3D

Skanowanie 3D umożliwia cyfrowe odzwierciedlenie geometrii przedmiotów i tworzenie ich trójwymiarowych modeli komputerowych. Technologia ta znajduje zastosowanie w wielu typach działalności: od digitalizacji dzieł sztuki przez druk 3D po inżynierię wsteczną. Jak zeskanować obiekt przestrzenny? Przyjrzyjmy się sprzętowi, który do tego służy. Na jakiej zasadzie działa skaner 3D? 

Skanery 3D gromadzą dane, które pozwalają stworzyć trójwymiarowy projekt rzeczywistego obiektu. Ma on postać chmury punktów i siatki trójkątów. Graficzne przedstawienie przedmiotu umożliwia analizę jego formy.

Skanowanie 3D jest wykorzystywane w kontroli jakości, wizualizacji, inżynierii odwrotnej, druku 3D, architekturze, kryminalistyce, digitalizacji zabytków, projektowaniu i produkcji takich przedmiotów, jak: samochody, narzędzia, sprzęt AGD, formy i wiele innych.

Jak działają skanery 3D?

Skanowanie 3D rejestruje kształty obiektów w postaci siatki punktów i trójkątów. Im większe ich zagęszczenie, tym dokładniejszy model otrzymujemy. Aby oddać w postaci graficznej wygląd przedmiotu, na jego powierzchnię kieruje się proste wiązki światła. Gdy trafią one na powierzchnię obiektu, ulegają zniekształceniu. Mierząc je, można określić odległość poszczególnych punktów od źródła światła. Jeśli zbadamy dostatecznie dużo punktów, komputer przetworzy je na trójwymiarowy model.

Aby skanowanie 3D dostarczało użytecznych informacji, musi być bardzo dokładne. Nowoczesne skanery 3D rejestrują położenie nawet kilku milionów punktów na sekundę.

Wybrane modele skanerów 3D

Poszczególne modele skanerów 3D są przystosowane do pracy w różnych warunkach, z różnych odległości, oferują też odmienną jakość generowanego modelu obiektu. Dzięki temu można znaleźć idealny skaner do poszczególnych zastosowań. Przybliżamy dwa modele oferowane przez EC Test Systems:

  • Surphaser – lider na rynku skanerów 3D

Do przeznaczeń wymagających szczególnej dokładności skanowania 3D stworzone są produkty firmy Surphaser. Specjalizuje się ona w krótko- i średniozasięgowych systemach skanowania 3D. W zależności od wybranego urządzenia można skanować z odległości od 25 cm do 180 metrów. Za najbardziej uniwersalny skaner 3D tej firmy należy uznać model Surphaser 100. Cechuje się on szerokim zasięgiem rejestracji danych oraz ich bardzo wysoką jakością.

  • System Comet – skanery 3D ze światłem strukturalnym

Proste w obsłudze, wydajne i elastyczne, gromadzą i przetwarzają dane podczas jednego kilkusekundowego pomiaru. Skanery 3D firmy Zeiss zapewniają doskonałą jakość. Sprawdzają się w zastosowaniach przemysłowych, przy porównywaniu projektu z wykonanym na jego podstawie przedmiotem oraz w inżynierii wstecznej. 

Materiał partnera