w-jaki-sposob-dzialaja-rowery-elektryczne

Zasady działania rowerów elektrycznych

Rower wyposażony w silnik to wynalazek nienowy, jednak dopiero w ostatnich latach daje się zauważyć rosnącą popularność tego rozwiązania. Zasilane elektrycznością rowery to idealny kompromis między zwykłym jednośladem, a innymi mechanicznymi środkami transportu. Jest wygodny w użytkowaniu, a przy tym jego obsługa nie wymaga nadmiernego wysiłku. W jaki sposób działa takie urządzenie?

Konstrukcja roweru elektrycznego

Zanim poznamy schemat działania roweru elektrycznego, powinniśmy bliżej zapoznać się z jego konstrukcją. Na pierwszy rzut oka nie różni się on wiele od tradycyjnych rowerów, dostępnych w każdym sklepie sportowym – rama, dwa koła, siodełko i kierownica. Są jednak trzy elementy, których w zwykłym rowerze nie znajdziemy, a które stanowią układ napędowy jego elektrycznego odpowiednika. Elementy te to:

  • Bateria – znana również jako akumulator. To właśnie w niej przechowywana jest energia elektryczna do zasilania napędu. Baterie mogą przyjmować różne formy i być montowane w różnych punktach roweru – na ramie, na bagażniku pod siodełkiem. Baterie różnią się między sobą pojemnością, zasięgiem i żywotnością, średnio jedna bateria może być ładowana kilkaset razy, a energia w niej zgromadzona wystarczy, by pokonać dystans około 100 kilometrów.
  • Silnik – czyli serce całego układu napędowego. To właśnie on pozwala nam napędzać rower. Silniki mogą być montowane centralnie, pod zębatkami, bądź na osi koła przedniego lub tylnego, w zależności od potrzeb i preferencji. Maksymalna, dopuszczalna przez przepisy Unii Europejskiej moc silnika roweru elektrycznego wynosi 250 wat.
  • Kontroler – to urządzenie stanowi łącznik między baterią a silnikiem, odpowiada ono za sterowanie poborem mocy oraz wydajnością pracy silnika. Bez kontrolera rowerzysta sam musiałby sterować wydajnością silnika, co mogłoby się przyczynić do przyspieszonego zużycie energii.

Jak to działa?

Zasada działania roweru elektrycznego jest bardzo prosta. Kiedy zaczynamy pedałować, czujnik podłączony do kontrolera zaczyna odczytywać ruchy korby.

– Na tej podstawie kontroler odczytuje nasze intencje – mówi przedstawiciel sklepy internetowego Elektrycznenapedy.pl – Jeśli ruch korby jest powolny i spokojny, nie ma potrzeby uruchamiać wspomagania jazdy. Jeśli przyspieszymy, czujnik wykryje to – wtedy kontroler wysyła informację do silnika, by zaczął pobierać energię z baterii i wspomagać nas podczas jazdy. Wspomaganie automatycznie wyłączy się, kiedy przestaniemy pedałować lub naciśniemy dźwignię hamulca, co będzie oznaczało, że chcemy zwolnić lub się zatrzymać.

Dlaczego warto kupić rower elektryczny?

Rower elektryczny to idealne rozwiązanie dla tych, którzy rowerem jeżdżą w celach rekreacyjnych lub potrzebują wygodnego i ekonomicznego środka transportu do pracy lub szkoły. Dzięki napędowi wysiłek włożony w jazdę jest zredukowany do minimum, nie musimy zatem martwić się, że z samego rana przyjedziemy do pracy wykończeni. Napęd można stosować również jako wsparcie do rowerów turystycznych.

Materiał partnera