odkurzacz do basenu

Zasady działania odkurzaczy basenowych

Odkurzacz to niewątpliwie podstawowy element wyposażenia wykorzystywanego do sprzątania, dzięki któremu utrzymanie czystości we wnętrzach staje się o wiele prostsze i wygodniejsze. Jak się okazuje, ten uniwersalny sprzęt znajduje zastosowanie nie tylko w pomieszczeniach, ale służy też do odkurzania podłóg w… basenach. Jak dokładnie działają specjalistyczne odkurzacze basenowe i dlaczego warto z nich korzystać?

Jak działa odkurzacz basenowy?

Osadzanie się zanieczyszczeń to naturalne zjawisko w przypadku basenów, zwłaszcza jak chodzi o niecki pozbawione zadaszenia. Do wody wpadają bowiem liście, przedostaje się pył i piasek, z którymi tradycyjne rozwiązania, np. siatki, mogą sobie nie poradzić. Aby sprawnie i skutecznie usunąć osady i glony z dna oraz ścian basenu, warto użyć specjalnego odkurzacza. Działają one na podobnej zasadzie co tradycyjne urządzenia tego typu, a więc zasysają zanieczyszczenia, które trafiają do odkurzacza razem z wodą. W zależności od modelu odkurzacz basenowy może być podłączony do osobnego punktu lub też bezpośrednio do systemu filtracji, czyli np. skimmera. Pompa wymusza ruch wody, która przepuszczana jest przez filtry usuwające z niej zabrudzenia.

Odkurzacze basenowe – rodzaje technologii

Jak już wspomniano, szczegółowa zasada działania odkurzacza basenowego zależy od jego modelu. Na rynku dostępne są odkurzacze ręczne, które wymagają obsługi, a także odkurzacze półautomatyczne oraz urządzenia automatyczne, działające bezobsługowo. Modele wyposażone we własną pompę i filtr działają niezależnie od instalacji basenowej, natomiast urządzenia pozbawione tych elementów będą wymagały współpracy z pompą basenową, która umożliwi poruszanie się szczotek. Przy wyborze odpowiedniego modelu odkurzacza należy kierować się wielkością i specyfiką danego basenu. Przykładowo w przypadku większych basenów publicznych znakomicie sprawdzą się wydajne, automatyczne modele szerokokadłubowe, które znajdziemy w ofercie firmy Astralpool.

Zalety odkurzacza basenowego

Jak już wspomniano, odkurzacz do basenu to znakomite uzupełnienie dla tradycyjnych rozwiązań przeznaczonych do czyszczenia niecki, takich jak np. siatki. To również znacznie wygodniejszy i szybszy sposób na przywrócenie czystości basenu od ręcznego szorowania dna i ścian. Trzeba również pamiętać, że odkurzanie basenu nie wymaga usunięcia wody z niecki, co wiąże się ze znacznymi oszczędnościami. Podsumowując, odpowiednio dobrany odkurzacz basenowy to opłacalny i praktyczny element wyposażenia basenowego.

Materiał partnera