napędy do bram

Zasady działania napędów do bram

Napędy w bramach garażowych stają się wygodnym standardem. Dzięki nim nie trzeba każdorazowo wychodzić z samochodu, by otwierać i zamykać garaż. Najlepszy jest zakup bramy od razu z dopasowanym do niej napędem, ponieważ w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z instalacją. W poniższym artykule dowiecie się, jak dokładnie działają napędy do bram garażowych.

Budowa napędu do bramy

Na napęd do bramy garażowej składa się kilka podstawowych elementów. Najważniejszy jest siłownik, który wprawia bramę w ruch poprzez ramię zamocowane do skrzydła. Jest ono połączone z wózkiem jeżdżącym, który porusza się po szynie. Napędza się go za pomocą łańcucha lub paska zębatego. Siłownikiem kieruje moduł sterujący, który często wyposażony jest w lampkę zapalającą się po otwarciu bramy. Przeważnie umieszcza się ją na końcu szyny jezdnej podwieszonej pod sufit lub przymocowanej do ściany garażu. Moduł sterujący może być połączony z siłownikiem lub umieszczony w innym miejscu, np. w garażu na ścianie. Wyposażenie w odbiornik radiowy sprawia, że bramę można otwierać za pomocą pilota. Napęd do bramy jest także wyposażony w linkę, która umożliwia awaryjne odblokowanie napędu np. podczas zaniku prądu lub awarii siłownika. Jest ona umieszczona na ramieniu lub wózku jezdnym.

Dodatkowe wyposażenie

Napędy do bram garażowych mogą być wyposażone także w inne elementy, np. mechanizm otwierania ręcznego umożliwiający otwarcie od środka. Bardziej zaawansowany jest mechanizm dodatkowego otwierania działający na zasadzie klawiatury kodowej, zamka szyfrowego lub odcisku palca. Mechanizm zabezpieczający przed nagłym opadnięciem w niektórych bramach jest w standardzie, natomiast w innych można go nabyć jako dodatkowe wyposażenie. Jest to bardzo potrzebne w przypadku urwania się linki lub pęknięcia sprężyny, co prowadzi do samowolnego opadania bramy. Na słupku obok bramy lub przy wyjeździe można zamontować lampę ostrzegawczą, która za pomocą światła będzie informowała uczestników ruchu o wyjeździe samochodu.

Dopasowanie napędu do bramy

Napęd do bram dobiera się według rodzaju, wielkości i ciężaru. Zdecydowanie lepiej jest zakupić bramę od razu z napędem, lecz często cena zmusza do zakupu samej bramy, a dopiero po pewnym czasie odpowiedniego napędu. W takiej sytuacji napęd musi mieć określoną siłę ciągnięcia, pchania oraz prędkość przesuwu, które będą dopasowane do określonej bramy. Różne rodzaje bram wymuszają inne rozwiązania instalacyjne. Jak tłumaczy ekspert z firmy Rapi w Warszawie: Bramy segmentowe górne oraz bramy uchylne mogą pracować ze wszystkimi typami napędów. Dużo trudniej jest dopasować napęd do zamontowanej bramy segmentowej bocznej lub bramy rozwieralnej.

Materiał partnera