internet szerokopasmowy

Zasady działania internetu szerokopasmowego

Dostęp do internetu jest już praktycznie standardem nie tylko w domach, ale także przestrzeni publicznej. Z tego powodu wiele firm ograniczyło się do świadczenia swoich usług wyłącznie przez internet, a dodatkowo online załatwia się także sprawy urzędowe, robi zakupy czy płaci rachunki. Bez dostępu do internetu nie byłoby więc możliwe zrealizowanie wielu czynności, dlatego wybierając operatora, warto zwrócić uwagę na wydajność łącza.

Czym jest internet szerokopasmowy?

Jeszcze kilkanaście lat temu do połączenia z internetem potrzebny był telefon domowy. Szybkość ładowania stron oraz zasoby internetowe pozostawiały wiele do życzenia, jednak wtedy dostęp do internetu nie był tak powszechny. Rozwój technologiczny wprowadził wiele innowacji, dlatego obecnie stosuje się szerokopasmowe łącza internetowe. Ten typ połączenia charakteryzuje się dużą przepustowością oraz szybkością transferu danych.

Internet szerokopasmowy jest przystosowany do przesyłania dużej ilości danych w szybkim czasie – mówi specjalista z firmy Kempa- Satellitemożna więc bez problemu korzystać z aplikacji, transferować duże pliki czy oglądać telewizję internetową w czasie rzeczywistym – dodaje. Internet szerokopasmowy wykorzystuje różne technologie łączności, w zależności od oferty operatora i możliwości technologicznych odbiorcy usług.

Rodzaje łączy szerokopasmowych

Internet szerokopasmowy to termin, który stosuje się w odniesieniu do szybkiego łącza. Połączenie może być nawiązane z użyciem różnych urządzeń, dlatego na rynku dostępne są różne rodzaje łączy opartych na tej technologii. Wśród dostępnych wariantów można wyróżnić internet szerokopasmowy charakteryzujący się poszczególnymi metodami połączenia:

  • Internet satelitarny – oferowany jest przez operatorów telewizji satelitarnej. Ten tym stosuje się przede wszystkim na wsiach, gdzie nie ma możliwości podłączenia innych technologii szerokopasmowych.
  • WiFi – łącze działa w określonej odległości od routera. Można do niego podłączyć kilka urządzeń jednocześnie. W technologii WiFi działają ogólnodostępne hotspoty.
  • Komórkowe – połączenie udostępniane jest przez sieci komórkowe, a łącze przypisane jest tylko do jednego urządzenia.
  • Światłowód – jest to najszybsza technologia dostępna na rynku. Transmisja danych odbywa się przez światłowód, przy użyciu sygnałów świetlnych.

Internet szerokopasmowy działa także w technologii DSL oraz z użyciem modemów kablowych. Łącza te nie są jednak tak wydajne jak pozostałe typy, dlatego stosuje się je głównie w sieciach firmowych, do wewnętrznej komunikacji.

Materiał partnera